Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Yeşilçam'da çok sayıda sinemada yer alan müzikçi ve oyuncu Emel Sayın, sinema dünyasına ani bir biçimde v
Ana Sayfa Eğitim 16 Mart 2022 67 Görüntüleme

İş Alımı Yapanlar Özgeçmişte Ne Arar?

Bu yazıda, işe alımcıların bir özgeçmişte ne aradıklarını ve özellikle ilk bakışta ne aradıklarını paylaşacağım.

İşe Alımcıların Genel Olarak Özgeçmişte Aradıcıları

Adres ve Konum

İşe alım yapanlar, ofise gelmenizi gerektiren bir işe başvuruyorsanız nerede olduğunuzu bilmek isterler.

Bu ayrıntıyı özgeçmiş başlığı bölümünde ararlar.

Yine de bu bölüme nelerin ekli olduğunu seçebilirsiniz. Örneğin, yalnızca şehrinizi, telefon numaranızı ve e-postanızı dahil etmenizi öneririm, ancak bir sokak adresini değil.

Son İş Deneyimi

Daha sonra, işe alım yapanlar sizi düşündükleri işle ilgili deneyim ve nitelikler arıyorlar.

Birincil umutları, en son iki ila üç işinizde ilgili deneyimi görmektir. Ancak, bu iş deneyiminizin geri kalanını görmezden gelmeleri anlamına gelmez; sadece daha yeni işlere daha fazla ağırlık / önem koyarlar ve her zaman önce oraya bakarlar.

Bir işe alım uzmanının özgeçmişinizi nasıl okuduğu hakkında bilmeniz gereken en önemli şey:

İşveren özgeçmişinizi okurken, becerilerinizi ve deneyiminizi iş tanımıyla karşılaştırıyorlar.

Genel olarak etkileyici mi, zeki mi, hatta çalışkan mı göründüğünüzü düşünmüyorlar. Bu nitelikler bir röportajda değerlendirilecektir.

Bu yüzden mülakatı almak için her şeyden önce işle ilgili becerileri göstermeniz gerekir.

Giriş seviyesindeyseniz, işe alınırsanız şirkete yardımcı olabileceğiniz eğitim, staj, eğitim ve diğer her şeye işaret edebilirsiniz.

Sadece işe alımcıların her zaman işe adım atabileceğinize ve başarılı olabileceğinize dair kanıt aradığını bilin.

İşe alma yöneticileri genellikle aynı şekilde düşünür. Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde işe alma yöneticilerinin özgeçmişinizde ne aradığını ele alacağım, bu yüzden sonuna kadar okumaya devam edin.

Hedeflenen Kariyer Özeti

İşe alım yapanlar, özgeçmişinize bir tane eklerseniz ve bir sonraki işi hedeflemek için arıyorlarsa bir kariyer özeti paragrafı okurlar. İşe alım yapanlar, şu anda takip ettiğiniz işle ilgili olarak sadece hikayeniz ve yeteneklerinizle ilgilenirler.

Bu nedenle, mevcut iş aramanızda kendinizi işverenlere nasıl sunmak istediğinizi düşünün ve iki ila üç cümlede, getirdiğiniz en alakalı becerileri vurgulayın.

İlerleme ve İlerleme

İşe alım yapanlar ayrıca kariyer hikayenizi ve bir şirketten/ rolden diğerine ilerlemenizi görmek isterler.

Çalıştığın her şirkete ve orada ne kadar zaman geçirdiğine bakacaklar. İdeal olarak, uzun vadeli kariyer trendinde bir miktar büyüme ve yukarı yönlü hareket / ilerleme görmek istiyorlar.

Mümkün olduğunda özgeçmişinizde her zaman promosyonlar ve yukarı yönlü hareketler gösterin.

Bir kuruluşta terfi ettiyseniz, işe alımcıların her pozisyon için farklı iş unvanlarını ve sorumluluklarını görebilmeleri için özgeçmişinizdeki rollerinizi ayırın.

LinkedIn profilinizdeki bu rolleri de ayırın. Bir işe alım elemanı, yalnızca özgeçmiş gönderseniz bile sizin hakkında daha fazla bilgi toplamak için LinkedIn profilinize veya diğer sosyal medyaya bakabilir.

Belirli Başarılar

Özgeçmişinize belirli, ölçülebilir başarılar koyarsanız özgeçmişiniz işe alımcılar için öne çıkacaktır.

Çoğu aday belirli başarılar veya ölçümler içermez, bu da neredeyse her işe alımcı bunları bir başvuru sahibinden aradığı için kaçırılmış bir fırsattır.

Son iş deneyimlerini yazarken, çoğu iş arayan sadece sorumlu olduklarını listeler.

İstihdam Tarihleri

İşe alım yapanlar, ne sıklıkta iş değiştirdiğinize ve önceki rollerinizin her birinde ne kadar süredir yer yaptığınıza bakacak.

Şirketler arasındaki boşlukları da fark ederler.

Hatta özgeçmişinizdeki tarihleri incelerken, ilk işinize veya eğitim bölümünüzdeki mezuniyet tarihinize bakarak yaşınızı yargılamaya çalışabilirler.

Bu nedenle, yeni bir role başvururken yaşınızı gizlemek istiyorsanız, mezuniyet tarihinizi kaldırmayı ve özgeçmiş iş deneyiminizi son 15 yılla sınırlamayı düşünün.

Eğitim

Bir iş için belirli bir eğitim düzeyi gerekiyorsa, eğitiminiz işe alımcıların aradığı ilk şeylerden biridir, ancak işe alımcı genellikle gereksinimleriniz olduğunu onaylamak için sadece bir göz atar ve ardından özgeçmişinizin geri kalanına geri kaydırır.

Yani eğitim, bir işe alımcının zor bir iş gereksinimi olup olmadığını görmek istediği ilk şeylerden biri olsa da, onayladıkları ve daha sonra hızlı bir şekilde uzaklaştıkları bir şeydir.

Bu nedenle, eğitiminizin özgeçmişinizin daha düşük olması sorun değil.

İş deneyimi olmayan yeni bir mezunsanız, eğitiminizi daha yükseğe koyabilirsiniz.

İlgili Beceriler

Daha sonra, işe alım yapanlar beceri listenize bakacaktır. Ancak, beceri listeniz iş deneyiminiz  kadar önemli değildir.

İşverenler her beceriyi nerede ve ne zaman kullandığınızı görmeyi tercih eder. Bağlam istiyorlar, sadece nasıl uyguladığınıza dair hiçbir belirti olmayan becerilerin bir listesini değil.

Yine de, özgeçmişinizdeki beceri listenizi doldurmaya değer. 8-12 beceri dahil etmenizi öneririm.

Bazı ilgili becerileri listelemek, özgeçmişinize daha fazla anahtar kelime almanıza ve genel olarak nelerde iyi olduğunuzu göstermenize yardımcı olabilir, bu da işe alımcı, işe alma yöneticisi veya başka bir okuyucu için değerli bilgilerdir.

Biçimlendirmeyi ve Organizasyonu Temizle

İşe alım yapanların özgeçmişinizde görmek istediği son faktörler iyi biçimlendirme, organizasyon ve aralıktır.

Özgeçmişinizin okunmasını kolaylaştırın. Büyük, hantal paragraflar yok. Bunun yerine, madde işaretleri, net bölüm başlıkları / başlıklar vb.

Özgeçmiş biçimlendirme önemlidir, çünkü işe alım yapanlar özgeçmişinizi ilk bakışta sıyır ve başlangıçta kelimesi kelimesine okumaz.

İyi aralıklara ve çok sayıda madde işareti noktasına ve sayılara /veriye sahip özgeçmişler, işe alan çalışanın ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde toplamasına yardımcı olur, böylece okumaya devam etmek isteyip istemediklerine karar verebilirler.

Özgeçmişin okunması veya anlaşılması zor görünüyorsa, okuyucu sabırsızlanabilir ve başka bir adaya geçebilir.

Kulağa sert geldiğini biliyorum, ancak çoğu işe alımcının gözden geçirmesi gereken bir yığın özgeçmişi olduğunu ve çok talep alan bir beceri setiniz olmadığı sürece adayların yetersiz olduğunu hissetmediğini fark etmek önemlidir. Bu yüzden ne yazık ki hızlı bir şekilde devam etmekten korkmuyorlar.

Ayrıca, son zamanlarda çevrimiçi olarak çok popüler hale gelen iki sütunlu özgeçmiş biçimlerinden kaçınmanızı öneririm. Tek sütunlu özgeçmiş düzenine bağlı kalın.

Tek sütunlu format hemen hemen her sektörde hala tercih edilir. İşe alımcıların görmeye alışkın oldukları ve kolay bir zaman anlayışına sahip olacakları şeydir.

Grafik tasarım pozisyonu için başvuruda bulunmadığınız sürece özgeçmişinizi tasarlama konusunda yaratıcı olun. Şirketler özgeçmişinizde süslü tasarımlar değil, işle ilgili içerikler arıyor.

İşe Alım Yapanlar Özgeçmişe Ne Kadar Süreyle Bakar?

İşe alım yapanlar özgeçmişinize ilk bakışlarında 8-10 saniye harcayacak ve öncelikle son iş deneyiminizi gözden geçirecekler. Ancak, özgeçmişiniz dikkatlerini çekerse ve gerekli iş görevleriyle ilgili görünüyorsa, çok daha uzun süre okurlar ve ardından bir görüşme almanız önerisiyle özgeçmişinizi yönetime iletirler.

Sonuç: İşverenler Özgeçmişte Ne Arar?

Yukarıdaki bilgileri okuduysanız, işe alım yapanların özgeçmişlere nasıl baktıklarını ve ne aradıklarını artık biliyorsunuz.

Özgeçmişinizi değerlendirirken işe alma yöneticilerinin ne aradığını da biliyorsunuz.

İster bir işe alımcı, ister işe alma yöneticisi veya özgeçmişinizi inceleyen bir İk kişisi olsun, profesyonel geçmişinizi belirli iş sorumlulukları ve gereksinimleriyle karşılaştırdıklarını unutmayın.

Arka planınız ve ihtiyaçları arasında mümkün olduğunca fazla çakışma gösterdiğinizden emin olmak için, başvurmadan önce çevrimiçi iş ilanını her zaman dikkatlice görüntüleyin.

Yukarıdaki bilgileri inceler ve özgeçmişinizi buna göre ayarlarsanız, işverenin dikkatini çeker ve diğer adaylardan sıyrılırsınız, böylece en iyi işverenlerden daha fazla iş görüşmesi kazanabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.