18 Mart İstanbul BEDAŞ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İstanbul’da elektrik ne zaman gelecek? İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler!

18 Mart İstanbul BEDAŞ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İstanbul’da elektrik ne zaman gelecek? İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler!

Bedaş elektrik kesintisi listesi! Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi'nden ( Bedaş ) ve AYEDAŞ'tan yapılan
Ana Sayfa Ekonomi 18 Mart 2022 36 Görüntüleme

Elektrik fiyatları için EPDK devrede

Elektrik Piyasası Düzenleme Heyeti (EPDK), 8 Mart günü yapılan yasa değişikliğiyle aldığı yetki çerçevesinde, elektrik fiyatlarını hür piyasada dengelemek için kaynaklara nazaran alım yapmaya ait karar aldı. EPDK, alınan karara ait bir yazılı açıklama yaparak, rüzgar, güneş, hidrolik, kömür, doğal gaz üzere kaynaklara dayalı elektrik üretim maliyetlerinin farklılığına işaret ederek, mevcut durumda dengelerde bir bozulma meydana geldiğini vurguladı. EPDK açıklamasında, “Bu maliyet farklılıkları, birbirine yakın seyrederken elektrik piyasamızda rastgele bir sıkıntıya sebep olmazken, üretim kaynak maliyeti farklılıklarında yaşanan artışlar özgür piyasa fiyatlarında makulün üstünde artışları da getirebilmektedir. Öbür bir deyişle birebir eser için birtakım kaynak çeşitlerindeki santraller maliyetlerini dahi karşılayamazken öbür kaynak tiplerinde çok oranda kârlar oluşabilmektedir. Bu durum yalnızca üreticiler açısından değil ister hür piyasadan, isterse düzenlenen tarifeden güç alsın bütün tüketicilerimize fiyat artışı riski olarak yansıyabilmektedir.” sözüne yer verildi.

Elektrik fiyatlarında bu cins bir dengesizliğin, düşük maliyetli kaynaklardan elektrik üreticilerinin de satış fiyatlarını üste çektiği ve bunun da sıhhatsiz bir piyasa şartı oluşturduğu belirtilen açıklamada, EPDK’nın aldığı yetki çerçevesinde bu fiyat oluşumunu dengeleyeceğinin altı çizildi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK

Dünya’nın haberine nazaran EPDK kararı EPİAŞ eliyle uygulanacak. Piyasa fiyatları açısından makul bir düzey tutmak şartıyla ve genel fiyatları aşağıya çekecek biçimde, rüzgar, güneş, hidroelektrik üzere düşük maliyetli kaynaklardan elde edilen elektrik üreticilerinden kar marjı da gözetilerek sabit bir bedelden elektrik alımı gerçekleştirilecek. YEKDEM çerçevesinde alım fiyatı sabit olan yenilenebilir güç kaynaklı üreticiler uygulama dışı olacak.

Elektrik üretiminde kullanılan her bir kaynağa nazaran, farklı farklı fiyatlar belirlenecek. Verilecek takviyelerde de yeniden her bir kaynağa nazaran farklılık olabilecek.

Bu cins üreticilerden alınan elektriğin bedeli ile piyasa satış fiyatı ortasındaki fark ise maddede belirtilen teşvikli müdahale aracı olarak, değerli kaynağa dayalı elektrik üretenleri sübvanse etmekte kullanılacak. Böylelikle ithal kömür, doğalgaz üzere değerli kaynaklardan elektrik üreten santrallerin kapanması önlendiği üzere, fiyatların bir ölçü aşağı çekilmesiyle hür ya da sabit tarifeden elektrik alan son tüketicilerin de elektrik fiyatlarında istikrar ya da bir ölçü düşme olabilecek.

UYGULAMA 6 AY SÜRECEK

Bilgi veren kaynaklar uygulamanın çok geçmeden başlayacağı ve piyasa oyuncusu olarak EPİAŞ üzerinden sistemin işletileceğini kaydettiler. EPDK’dan yapılan açıklamada, adap ve asılların düzenlendiği kararın 6 ay için alındığı kaydedildi. Başka yandan, 8 Mart’ta yapılan yasal düzenleme, 6’şar aylık dilimlerle sonlu olmak üzere bu mühletin uzatılmasına da imkan veriyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.