İstanbul’da 6 otomobil çalan hırsız yakalandı

İstanbul’da 6 otomobil çalan hırsız yakalandı

20 gün içinde 6 araba ve 2 araç plakası çalan Sezgin O., polis takımlarının operasyonuyla yakalanarak göz
Ana Sayfa Gündem 18 Mart 2022 46 Görüntüleme

Çin’in B planı: Türkiye

Rusya-Ukrayna savaşının global ticaret koridorunun değerini artırdığı belirtiliyor. İstikrarlar değişirken, lojistik rotaları da tekrar şekilleniyor. Çin-Avrupa sınırında kıymetli geçiş ülkeleri olan Ukrayna ve Rusya’nın, savaş nedeniyle riskli hale gelmesi, alternatif güzergahlara talebi artırdı. Bu durum, Türkiye’nin de dahil olduğu Orta Koridor’un ehemmiyetini artırdı. Lakin Türkiye için kıymetli fırsatlar yaratan bu gelişmenin önünde altyapı eksikliğinden kaynaklanan kimi mahzurlar var. Bölüm yetkilileri, fırsatı kaçırmamak için mevcut güzergahtaki meselelerin acilen çözülmesi gerektiğini vurguluyor.

Asya ile Avrupa ortasında ticaret ve ulaşım üç ana koridordan gerçekleştiriliyor. Rusya’nın içinde bulunduğu “Kuzey Koridoru”, İran üzerinden geçen “Güney Koridoru” ve Türkiye’nin de dâhil olduğu “Orta Koridor”. Lakin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Kuzey koridorunda yaşanan güvenlik sıkıntıları nedeniyle hem Çin’de hem de AB’de alternatif güzergah arayışı başladı. Memleketler arası Nakliyat ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) Lideri Ayşem Ulusoy, bu durumun Türkiye’den Kafkaslar’a, oradan da Hazar Denizi’ni aşarak Türkmenistan ile Kazakistan’ı da içine alan Orta Asya ve Çin’e ulaşan Orta Koridor’u daha da pahalı hale getirdiğine dikkat çekti. Bilhassa Türkmenistan, Kazakistan ve Azerbaycan limanlarında lojistik merkezler ve özgür ticaret alanları kurulmasının, Trans-Hazar işbirliğinin gelişmesine ve derinleşmesine katkı sağlayacağı öngörülüyor.

“HAZIR OLUNMALI”

Dünya gazetesinden Aysel Yücel’in haberine nazaran, Rusya’ya çok sayıda yaptırımın ve ambargonun uygulanmasının, Asya’dan Avrupa’ya uzanan tüm ulaşım rotalarının riskini artıracağını tabir eden Ulusoy, Orta Koridor üzerinden yapılan ulaşımın kıymetinin, çok taraflı iş birliklerine dayalı olarak artırılabileceğini vurguladı.

Orta Koridor’un paydaşları olan Azerbaycan ve Türkiye’nin buna hazır olması gerektiğinin altını çizen Ulusoy, “Türkiye, Orta Koridor ile ilgili var olan teknik meseleleri gidermeleri için öteki ülkelere yardımcı olmalı ve bunu teşvik etmeli. Gümrük sistemlerimizi ve vergilerini birbirine uyumlu hale getirmeli, Orta Koridor’un işlerliğini daha da artırmalıyız” diye konuştu.

Bilhassa AB’ye yönelik taşımalarda hudut kapılarında yaşanan kapasite ve bürokratik sıkıntıların aşılması isteniyor.

TİCARET GÜNEYE KAYABİLİR

“Transit gelirleri artacak, yerli üretim teşvik edilecek, gümrük sistemlerimizin global entegrasyonu da tamamlanırsa ihracat maliyetlerimiz azalacak” diyen Ulusoy, başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere Orta Koridor rotasındaki ülkelerin stratejik ehemmiyetinin artacağını söyledi. Ulusoy, “Bunun sonucunda lojistik bölümü olarak uzun yıllardır hedeflediğimiz transit nakliyecilikte milletlerarası HUB olma ihtimalimiz güçlenecek” dedi.

Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinde ticaret yapan şirketlere danışmanlık hizmetleri veren Dezan Shira & Associates tarafından yayınlanan China Briefing’de yer alan bir tahlile nazaran, savaş, Çin-Avrupa demiryolu nakliyatında aksamalara neden oluyor. Tedarik zincirinde, Rusya ve Belarus’a uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için ‘İpek Yolu’nun Hazar Denizi üzerinden Türkiye’ye ve Avrupa’ya uzayan kanadının ehemmiyet kazandığı değerlendirmesi yapılıyor. Lakin bu rota ek liman yüklemeleri gerektiriyor. Kazakistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Aktau Limanı’ndan gemilerle çıkıp, Azerbaycan’ın Bakü limanına geliyor, sonrasında Türkiye demiryolu sınırları ve Karadeniz üzerinden geçerek Bulgaristan ve Romanya limanlarına giriş gerektiriyor. Çin ve AB, şu anda Türkiye ve AB ortasındaki demiryolu ilişkilerini geliştirme üzerinde çalışıyor. Tahlile nazaran bu, AB’nin Çin’in Yol ve Jenerasyon projesini bir rakip olarak görmesindense Pekin’le işbirliği yaptığının bir işareti olarak bedellendiriliyor.

ALTERNATİF ROTALARI ARANIYOR

ABD merkezli MarshMcLennan da geçtiğimiz günlerde yayınladığı tahlilinde Asya-Avrupa kara ticareti rotalarında faaliyet gösteren şirketlerin, Rusya ve Belarus’a uygulanan yaptırımlar nedeniyle alternatif rotaları araştırdığı belirtiliyor. 2021 yılında Çin ile Avrupa ortasında ayda 1.200’den fazla demiryolu nakliyeciliği seferi gerçekleştirildiği belirtilen tahlilde, yaklaşık 1,5 milyon TEU kapasitelik konteyner taşınan bu rotaların büyük bir kısmının Rusya, Belarus ve Ukrayna üzerinden geçtiğine dikkat çekiliyor. Konteyner kesiminde zati darboğazın devam ettiği, liman sıkışıklıklarının sürdüğü, gecikmelerin yaşandığı ve navlunun rekor seviyelerde seyrettiği bir periyotta Çin-Avrupa kara ve demiryolu taşımalarının etkilenmesinin global tedarik zincirlerini daha da sıkıştırabileceğine vurgu yapılıyor. Ayrıyeten şirketlerin just-in-time üretimden just-in-case üretime geçmeleri de tahlilin genel trend öngörülerinden biri.

ACİL DURUM PLANLARI YAPILIYOR

Çin devlet medyası Küresel Times ise, 9 Mart tarihli haberinde (SWIFT yaptırımları şimdi başlamamıştı) Ukrayna’nın Çin-Avrupa demiryolu rotalarının yalnızca yüzde 2’sini kapladığı ve başka rotalarda bir aksama yaşanmadığı, lakin yaptırımlar nedeniyle acil durum planları da yapıldığı belirtiliyor.

Çin-Avrupa Demiryolu Ekspres Nakliyecilik Uyum Komitesi Lideri Feng Xuvin, “Eğer Batı’nın yaptırımları genişlemeye devam ederse, Çin ve Rusya ortasındaki demiryolu muahedeleri ve ödeme sistemi riske girer” diyor ve Rusya ve Çin’in direkt ödeme yapabilecekleri bir sistemin değerlendirilmesini öneriyor.

ORTA KORİDOR NEDİR

Türkiye’den başlayarak Kafkaslar bölgesine, buradan da Hazar Denizi’ni aşarak Türkmenistan ve Kazakistan’ı takiben Orta Asya ve ÇHC’ye ulaşan Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor (Orta Koridor), tarihi İpek Yolu’nun canlandırılması projesinin en kıymetli bileşenlerinden birini oluşturuyor. Orta Koridor Türkiye’den başlayarak, demiryolu ve karayolu ilişkileriyle; sırasıyla Gürcistan, Azerbaycan ve Hazar Denizine, buradan da (Hazar geçişi kullanılarak) Türkmenistan-Özbekistan-Kırgızistan yahut Kazakistan güzergâhını takip ederek ÇHC’ye uzanıyor. Bu çerçevede, Bakü/Alat (Azerbaycan), Aktau/Kuryk (Kazakistan) ve Türkmenbaşı (Türkmenistan) limanları Hazar geçişindeki kombine nakliyecilik için kullanılıyor. Bir yıl içinde Çin’den Avrupa’ya giden 10 milyon konteynırın %96’sı denizyoluyla, lakin %4’ü Kuzey Koridoru olarak isimlendirilen Trans-Sibirya Demiryolu çizgisi üzerinden sevk edildi. Orta Koridor, Avrupa ile Asya ortasında bir ticaret yolu olarak Kuzey Koridoru’na oranla kıymetli avantajlara sahip. Orta Koridor’un Kuzey Koridoru’na nazaran avantajları şöyle: Daha süratli ve daha ekonomik, 2.000 km daha kısa, iklim şartları bakımından da daha elverişli, deniz yoluna nazaran ulaşım müddetini üçte bir oranında (15 gün) kısaltıyor. Orta Koridor ayrıyeten, Türkiye liman irtibatları sayesinde Asya’daki yük trafiğinin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz bölgesine ulaşması için de kıymetli fırsatlar sunuyor. Orta Koridor rotasının aktif kullanılmasının, hala yıllık 600 milyar ABD Doları meblağında olan Avrupa-Çin ticaret trafiğinden Orta Asya ülkelerine yeni fırsatlar sunacağı belirtiliyor. Bilhassa Türkmenistan, Kazakistan ve Azerbaycan limanlarında lojistik merkezler ve hür ticaret alanlarının kurulmasının, Trans Hazar işbirliğinin gelişmesine ve derinleşmesine katkı sağlayacağı kaydediliyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.