18 Mart İstanbul BEDAŞ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İstanbul’da elektrik ne zaman gelecek? İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler!

18 Mart İstanbul BEDAŞ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İstanbul’da elektrik ne zaman gelecek? İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler!

Bedaş elektrik kesintisi listesi! Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi'nden ( Bedaş ) ve AYEDAŞ'tan yapılan
Ana Sayfa Gündem 19 Mart 2022 52 Görüntüleme

Ertuğrul Özkök yazdı… Kısaltılmış Putin masasından gelen iki büyük Rus bombası

Gazeteci Muharrir Ertuğrul Özkök’ün Tansu’ya Mektuplar’ı devam ediyor.

Ertuğrul Özkök, “Bu sabahın bombası Aydınlık gazetesinden geldi. Çin yanlısı gazeteden tam bir Rus bombasıydı bu. Konuşan o denli sıradan bir kişi değil. Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov…“ dedi.

Buravov’un 20 yıldır Türkiye’de yaşadığını tabir eden Ertuğrul Özkök şunları kaydetti:

“Daha evvel 2.5 yıl Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde misyon yapmış kilit bir diplomat.

Aydınlık gazetesi ve Ulusal TV’den Işıkgün Akfırat ile Seda Anık…

Başkonsolosla birlikte çektirdikleri fotoğraf da farklı.

Putin’in Macron’u ağırladığı o uzun masanın kısaltılmış versiyonu üzere görünüyor.

ASIL CÜMLE SATIRLAR ORTASINDA GİZLENMİŞ

Aydınlık gazetesi bugün haberi manşetten vermiş lakin başlık çok sıradan:

“İlişkilerimizi yeni ufuklar bekliyor…”

Mülakatın birinci kısmı sıradan mı sıradan…

Başkonsolos Rus konumlarını açık ve net bir propaganda lisanıyla anlatıyor.

Fakat ikinci kısımda satırlar ortasına sıkışmış bir cümle var ki, işte o anında gözlerimi fal taşı üzere açtı.

Cümle şuydu:

“Bazı ön çalışmalar yürütülüyor…”

Çabucak altında da hangi mevzularda çalışma yürütüldüğü şu cümleyle anlatıyordu:

“Mesela yeni lojistik yolların açılması konusunda ve finansal ödemelerle ilgili…”

Bunun üzerine mülakatın ikinci kısmını altını çize çize okumaya başladım.

HANGİ MEVZULARDA ÖN ÇALIŞMA YAPILIYOR

Yapılan ön çalışmaların hangi mevzularda olduğu konusunda şöyle bir bilanço çıktı önüme…O kısımları mülakattan motamot aktarıyorum:

(*) TÜRKİYE’DEN MUTLUYUZ

“Ukrayna krizi konusunda mevcut olan görüş ayrılıklarına karşın Türkiye’nin bu olaylarla ilgili tavrını değerli buluyoruz. İstikrarlı ve dengeli bir tavır olarak kıymetlendiriyoruz.”

“RUSYA O MUKAVELEDEN MEMNUN”

(*) “Son gelişmelerle ilgili Türkiye’nin bize de haber vererek Montrö Sözleşmesi’nin kararlarını yerine getirilmesiyle ilgili adımları biz Türkiye’nin dengeli ve objektif bir tavrı olarak kıymetlendiriyoruz. “

BENİM NOTUM: 1939 yılında Montrö Kontratını değiştirterek Boğazlar üzerinde hak sav eden Sovyet Rusya’dan bu kontrattan şad bir Rusya’ya gelmişiz demektir.

ÖN ÇALIŞMALARDAN BİRİ TÜRKİYE İLE

(*) “Yaptırımlar kelam konusu olunca birtakım ülkelerle münasebetler kesilmiş ya da kıymetli ölçüde sonlandırılmıştır. Hasebiyle burada pürüzler kelam konusu olunca, ağır bir halde öteki istikametlerde nasıl telafi edebileceğimiz üzerine çalışmaya başladık. “

(*) “Bu noktada biz, birinci başta gelen ülkelerden biri olarak mutlak surette yaptırımlara hayır diyen Türkiye’yi görüyoruz. Bu durum ikili ilgilerimizin siyasal olarak gelişmesine de katkıda bulunacaktır. Ayrıyeten nitelik olarak da ilgilerimizin çeşitlendirilmesi için ilerlemeler sağlayabiliriz. Bununla ilgili kimi ön çalışmalar yürütülüyor. Mesela yeni lojistik yolların açılması konusunda ve finansal ödemelerle ilgili…

SWIFT SİSTEMİNİ NASIL BYPASS EDEBİLİRİZ

Başkonsolos bunu söyledikten sonra ön çalışmaların hangi mevzularda yapıldığını biraz daha açıyor:

(*) “Yaptırımlar ortasında ödeme yeteneklerimizin sonlandırılmasına yönelik birtakım önlemler alındı. SWIFT sistemi ve öbür bankalarla bağ konusunda…”

(*) “Burada da çeşitli teknikler düşünülüyor. Bu açıdan da hem ulusal ödeme sistemlerinin geliştirilmesi geliyor hem de ulusal paralarla daha geniş bir biçimde ikili ticaretin geliştirilmesi gerekiyor. Birkaç sene içinde de alternatif ödeme sistemlerinin geliştirilmesi, MİR kartlarını kastediyorum, SWIFT’e benzeyen bir finans bilgi sisteminin kurulması ve ulusal paralarla ticaretin geliştirilmesi kıymet taşımaktadır.”

UÇAKLARIMIZA EL KONDU

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğunun özel bir de misyonu var. Türkiye ile Rusya ortasındaki havacılık ilgileriyle bu konsolosluk ilgileniyor. Münasebetiyle Andrey Buravov havacılık hususlarında bilgi veriyor:

(*) “Birinci başta bizim de aldığımız bir karar vardı. Yani muhakkak hava alanı ile birtakım havalimanlarını sivil uçuşlara kapadık. Bu da kısmen sınırlayıcıydı. Lakin buna bir de Batı tarafından uygulanan yaptırımlar eklendi ve bu da çok büyük bir tesir yaptı. Hava alanlarını kapattılar. Hasebiyle Rusya da karşılıklılık temelinde birebir kararı almak durumunda kaldı.

(*) “Bu durum tabiatıyla birtakım zorlukları yaratıyor. Buna daha sonra uçaklarla ilgili sorunlar eklendi. Uçakların bir kısmı leasing formülüyle çalışıyor. Leasing antlaşmaları sonlandırılınca, bu uçaklarla ilgili sıkıntılar çıktı. Çeşitli havalimanlarında uçaklara el konuldu. Beşerler da havayolu şirketleri de güç durumda kaldılar.

Ayrıyeten risklerin sigortalanmasıyla ilgili işleri daha çok Batı yapıyordu. Onlar da bu garantilerini geri çektiler. Bütün riskler havayolu şirketlerine kaldı. Bu durum tekrar yapılanmayı gerektiriyor.”

VE İKİNCİ BOMBA GELİYOR

Başkonsolos işte tam bu noktada ikinci bombayı patlatıyor.

İstanbul Havalimanı…

Kelamlarını motamot aktarıyorum:

(*) “Bu sınırlamaların olduğu periyotta, İstanbul Havalimanı’nın rolünü çok değerli görüyoruz. Hem Rusya’ya gitmek açısından hem öteki ülkelere gitmek açısından ehemmiyeti var. Türk Hava Yolları’nın kendi uçuşlarını yapmasını çok değerli buluyoruz. Başka hava yolu şirketleri de uçuyor lakin sınırlamalar var. Ümit ediyoruz gelecekte de bu rolü sürdürecektir.”

VE SON BOMBA: BÜYÜK AVRASYA İŞTİRAKİ

Ancak durun bitmedi. Bunlardan sonra son bir bomba var…

Büyük Avrasya Planı…

Onu da ağzından aktarıyorum:

(*) “Bu durumda Doğu’yla bağlantıların daha ağır bir halde geliştirilmesi konusu ön plana çıktı ve çeşitli formatlar gündeme geldi. Bu hususta birtakım büyük kurumlar ve kuruluşlar var: Mesela Avrasya Ekonomik Birliği, Şanghay İşbirliği Örgütü, Kuşak-Yol İnisiyatifi üzere.

Bütün bunların senkronize edilmesi ve birebir büyük çatı altında birleştirilmesi niyeti ön plana çıkıyor. Bu görüşmelerde de Büyük Avrasya Paydaşlığı biçiminde Rusya ve Çin’in lokomotif olabileceği bir paydaşlıktan bahsediliyor. Şayet öbür ülkeler ilgilerin geliştirilmesine pürüz oluyorlarsa, o vakit öteki dermanımız kalmıyor. Münasebetler, mutlak bir suretle karşılıklı fayda temeli üzerinde bağları geliştirmek isteyenlerle gelişecektir ve bu noktada boşluk olmayacaktır. Bundan ziyan görenler de yaptırım uygulayanlar olacaktır.”

‘RUSLAR İÇİN ULUSAL BİR İSTİRAHAT YERİ’

Olağan ki 90’li yılların ortasından başlayarak Türkiye bizim için bir “milli istirahat yeri” rolü oynamaya başladı. Zira hem hoş, hem hesaplı. Bilhassa deniz kenarında tatili geçirmek için bir cazibe merkezi. Gelişmiş altyapı da kelam konusu olunca bunlar bizim Rus turistlerin cenneti haline geldi Türkiye. En fazla 2017 yılında zannediyorum 7 milyon turist geldi. Olağan şartlar altında bunun devam etmemesi için hiçbir neden görmüyorum. Bunun yanında sizin ülkenizin de Rusya’da turizmin geliştirilmesine katkıda bulunabileceği hafızada tutulmalı.

ERDOĞAN NATO DORUĞUNA GİDERKEN GELEN MÜLAKAT

Kısaca Rusya bu savaştan sonra dünyaya açılış penceresi olarak İstanbul Havalimanını görüyor..

O denli anlaşılıyor ki Moskova’da bu karar şimdiden alınmış durumda.

Sonuç olarak Rusya Batı’nın kurduğu bu ağır baskının en kıymetli iki alanında kurtuluş devasını Türkiye olarak görüyor.

Biri SWIFT mahzurunu bypass etmek…

Öteki Rusya’nın dünyaya açılış kapısını açık tutmak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO doruğuna katılmasından evvel gelen bu çok değerli mülakat gösteriyor ki, önümüzdeki periyotta her iki dünyanın gözü de Türkiye’nin üzerinde olacak…

Bu yol da çok engebeli maalesef…

Hele hele sonunda Türkiye’ye Batı’dan kopup bir “Büyük Avrasya” ittifakına davet varsa…

İşler daha da karmaşıklaşıyor…”

Ertuğrul Özkök

Odatv.com

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.