18 Mart İstanbul BEDAŞ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İstanbul’da elektrik ne zaman gelecek? İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler!

18 Mart İstanbul BEDAŞ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İstanbul’da elektrik ne zaman gelecek? İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler!

Bedaş elektrik kesintisi listesi! Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi'nden ( Bedaş ) ve AYEDAŞ'tan yapılan
Ana Sayfa Gündem 19 Mart 2022 58 Görüntüleme

Gülistan Doku’nun erkek arkadaşı: Kaybolmadan saatler önce ‘korkuyorum’ diye mesaj attı

Tunceli’de kaldığı yurttan 5 Ocak 2020’de ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan, Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Kısmı 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku ile ilgili Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, kaybolmasından evvel son görüştüğü kişi olduğu belirtilen erkek arkadaşı Rusya doğumlu Zeinal A. dün Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı. Yaklaşık 4 saat süren tabirin akabinde isimli denetimle hür bırakılan ve yurt dışı yasağı konulan Zeinal A.’nın sözüne Demirören Haber Ajansı (DHA) ulaştı. Alanya Adliyesi’nde SEGBİS üzerinde yapılan sorgusu yaklaşık 4 saat sürerken, Zeinal A. için Rusça bilen bir tercüman hazır bekletildi. Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı ve soruşturma savcısının Zeinal A.’ya 13 soru sordukları öğrenilirken, Zeinal’ın sorgu boyunca Türkçe konuştuğu ve tercümana gerek duymadığı öğrenildi.

‘BİR AY EVVEL AYRILDIK‘

Sorgunun başında avukat talep etmeyen Zeinal A., sözünü kendisinin vereceğini söyledi. Zeinal A., Gülistan ile yaklaşık 1 yıl arkadaşlık yaptığını ve kaybolmadan 1 ay evvel ayrıldıklarını söyledi. Gülistan’ın kaybolduğu gün çalıştığı kafeye gelip, barışmak istediğini söyleyen Zeinal A., “Ben de kendisine bunun mümkün olmayacağını söyledim. Muhakkak bir süre sonra kendisine yurda dönmesini rica ettim. Daha sonra çalıştığım iş yerime döndüm. Marketten alışverişe çıktığımda Gülistan Doku’yu durakta görünce WhatsApp’tan arayarak kendisi ile konuştum, o da bana üniversiteden bir hocasıyla konuşacağını söyledi. Lakin hangi hocasıyla, hangi bahis hakkında konuşacağı konusunda bana bir bilgi vermedi. Olaydan bir gün evvel yani 04.01.2020’de arkadaşlarım ile kafede bulunduğum esnada saatini hatırlamadığım bir vakitte annem beni telefon ile arayarak Gülistan’ın meskene geldiğini söyledi. Ben de bunun üzerine ikametimize gittim. Ben ikametimize gittiğimde Gülistan annem ve kız kardeşim mutfakta oturuyorlardı. Gün içerisinde Gülistan beni hiç aramadı. Ben de kendisini hiç aramadım. Gülistan ile tekrar birebir gün içerisinde mesajlaşmamız olmadı. Meskende otururken Gülistan kendisi ile ayrıldığımızdan ötürü tekrar barışmamızı istedi. Biz kendisiyle yaklaşık 1 ay evvel ayrılmış idik. Kendisine imtihanlarının olduğunu, okula hazırlanması gerektiğini, kendi okulu ile ilgilenmesini söyledim. Ben Gülistan’a kendisi ile barışmayacağımı söylemedim. Yalnızca ‘1-2 ay orta verelim’ dedim. Gülistan bana ‘Seni özledim, seninle birlikte olmak istiyorum’ dedi. Ardından ikametimizden ayrıldı. İkametimizden ayrıldığı saati tam olarak hatırlamıyorum lakin saat 23.00 sıralarında yurt kapanıyordu. Yurdun kapanmasına yaklaşık 20 dakika kalmıştı. O sırada yağmur yağıyordu babam bana ‘Yağmur yağıyor Gülistan’ı araç ile bırak’ dedi. Ben de babama ilişkin araç ile ikametimizin önünden ayrıldım. İkametten ayrıldıktan sonraki olayları evvelki sözlerimde detaylı anlatmıştım. Oradaki sözlerim bu kısım için motamot geçerlidir. Birebir gece geç saatlerde Gülistan benim kullanımımda olan cep telefonuma WhatsApp üzerinden ‘korkuyorum’ biçiminde bildiri attı. Bunun dışında Gülistan ikametimizden ayrıldıktan ve benim konuta dönüşümden sonra telefon üzerinden Gülistan ile hiç görüşmemiz olmadı” dedi.

‘ANNEM BENİ DEĞİL MELTEM’İ ARADI’

Sorgu savcısı tarafından kendisine yöneltilen, “Yapılan HTS incelemelerinde 04.01.2020 günü saat 20.08’te Gülistan Doku’nun kullanmış olduğu numaradan sizin kullanmış olduğunuz numaraya 1 bildiri atıldığı görülmektedir. Bildirinin içeriği hakkında bilgi veriniz” sorusuna ise, “Ben üstte 04.01.2020 tarihinde annemin beni arayarak Gülistan’ın konuta geldiğini söylemiş isem de benim telefonum kapalı olduğundan annem arkadaşım Meltem’i arayarak Gülistan’ın geldiğini söyledi. Meltem’in soy ismini hatırlamıyorum. Bana bahsetmiş olduğunuz iletisi ben telefonda görmedim. Bu türlü bir bildiri hatırlamıyorum. Yalnızca Gülistan’ın gece bana gönderdiği ‘korkuyorum’ halindeki bildirileri gördüm. Sormuş olduğunuz bildirisi görmedim” karşılığını verdi.

‘GÜLİSTAN KAYBOLMADAN EVVELKİ GECE ZEİNAL’IN ANNESİNİN TELEFONUNDAN ARANMIŞ

Gülistan Doku’nun kaybolmadan 1 gün evvel HTS kayıtlarında akşam 20.24’te, Zeinal A.’nın annesinin telefonundan arandığı ve 3 dakika 3 saniye süren görüşme ile ilgili olarak bir bilgisi olmadığını söyleyen Zeinal A., “Anneme de Gülistan’ın kendisini arayıp aramadığını sormadım. Annem de bana bu türlü bir şey söylemedi” diye konuştu.

‘MESAJLARI VE KONUŞMAYI HATIRLAMIYORUM’

Savcılığın, “Yapılan HTS incelemelerinde Gülistan Doku’nun kullanmış olduğu numaradan 04.01.2020 günü saat 23.04’te annenize ilişkin telefon numarasına iletiler atıldığı görülmektedir, iletilerin içeriği hakkında bilgi veriniz” sorusuna ise Zeinal A., “Ben olayın üzerinden uzun vakit geçtiği için hatırlamıyorum. Benimle mesajlaşması olmadı. Annemin de bana bu olayla ilgili bir şey söyleyip söylemediğini hatırlamıyorum” diyerek karşılık verdi.

Birebir gece, HTS kayıtlarında Gülistan Doku’nun telefonundan saat 23.14’te Zeinal A.’nın arandığı ve 2 dakika 28 saniyelik görüşme yapıldığının tespit edildiği ve görüşmenin içeriği sorulan Zeinal A., ortadan 2 yıl geçtiği için hatırlamadığını söyledi.

SORGU UZAYINCA AVUKAT TALEP ETTİ

Zeinal A.’nın talebi üzerine sorgunun devamında Antalya Barosu’ndan bir avukat görevlendirildi. Avukatla devam eden tabirde, başsavcının Gülistan’ın Zeinal A.’ya attığı ‘korkuyorum’ bildirisinin manası ile ilgili olarak, sorduğu soruya, “Gülistan’ın bana bildirisi hangi maksatla attığını net olarak bilmiyorum. Dışarıda kaldığı için bana atmış olabilir. Ben de kendisine ‘yurda geç ya da Kübra’nın yanına git bu dediklerimi yapana kadar bana yazma dedim” diye yanıt verdi.

SAVCI, 2 TABİR ORTASINDAKİ FARKIN NEDENİNİ SORDU

Savcılığın, “06.01.2020 günü alınan bilgi sahibi tabirinizde 04.01.2020 günü saat 20.00 sıralarında meskene geldiğinizi ve Gülistan’ın babanıza ilişkin ikametin dış kapısı önünde beklediğini gördüğünüzü ve Gülistan ile birlikte meskene girdiğinizi beyan ettiğiniz anlaşılmaktadır, lakin 07.01.2020 günü kuşkulu olarak Asayiş Şube Müdürlüğü’nde verdiğiniz söz de ise annenizin sizin kullanmış olduğunuz telefonu arayarak, Gülistan’ın ikametinize geldiğini ve sizinle görüşmek istediğini belirtmesi üzerine sizin ikamete yalnız gittiğiniz ve Gülistan’ın sizden evvel meskene girdiği anlaşılmaktadır. Bu iki tabirdeki farklılığın sebebi nedir?” sorusuna ise Zeinal A. “Ben sormuş olduğunuz konudaki beyanlarımı hatırlamıyorum. Zira ortadan uzun vakit geçti. Ben konuta gittiğimde Gülistan ikametin içerisinde idi. Ben o denli hatırlıyorum” dedi.

ZEİNAL, GÜLİSTAN’IN ARKADAŞINA ‘DÜN ÇOK MAKUS BİR ŞEY ÇIKTI’ DİYE BİLDİRİ ATMIŞ

Zeinal A.’nın, Gülistan Doku’nun arkadaşı ile 05.01.2020 günü olan mesajlaşmalarında, ‘Dün çok berbat bir şey çıktı’ yazmasındaki sebebi ve makûs bir şeyden kastının ne olduğunu soran savcıya, “Benim bu iletisi atmamdaki kastım Gülistan dışarıda kalmıştı. Gülistan ismine korkmuştum. Gece polisler de yanımıza gelince ben bu olayın meydana geliş formunu anlatmak için bu iletisi yazdım” diye konuştu.

EN SON GÖRÜŞTÜKLERİ KAFEDEKİ SOHBETLERİ SORULDU

Savcılığın Gülistan Doku’nun kaybolmadan evvel kafe önünde ne görüştükleri sorusuna ise, “Gülistan evvel kafeye gelerek benimle konuşmak istedi. Kendisine konuşalım dediğimde bana dışarıda konuşmak istediğini söyledi. Ben de kafede işlerimi bitirdikten sonra dışarı Gülistan’ın yanına gittim. Dışarı çıktığımda bir evvelki gece yani 04.01.2020 tarihinde yaşananlardan ötürü otomobilimin çamurda kalmasından, polislerin gelmesinden ötürü benden özür diledi. Ben de kendisine dün gece nerde kaldığını, kiminle kaldığını sordum. Kendisi başta söylemek istemedi ama sonra bana hocasının yanında kaldığını söyledi. Hocanın kim olduğunu sorduğumda yanıt vermedi. Daha sonra barışmaya yönelik konuşmaya devam etti. Bana ‘istersek öteki yerlere gideriz, buralardan uzaklaşırız’ dedi. Ben de kendisine ‘ne gitmesi’ dedim. O da bana ‘uzaklara gidersek kimse bize bir şey demez, tek oluruz’ dedi. Ben de ona ‘dün aslında öteki bir yerde kalmışsın, bugün de akşama kadar yurda geç uygunca dinlen akşam iş çıkışı gideriz tekrar annemin yanına, özür de dilersin, konuşursun da” dedim. O da bana tamam diyerek yurdun olduğu istikamete gerçek yürümeye başladı. Ben de kafeye geçtim. 1-2 dakika sonra markete çıktığımda Gülistan’ı durakta gördüm. Tekrar kafeye girdim. Dakikam olmadığından kafenin wifisine bağlanarak WhatsApp üzerinden Gülistan’ı aradım. Ona “neden yurda hakikat gitmediğini, durakta ne yaptığını” sordum. O da bana üniversiteye, hocasının yanına gittiğini söyledi. Ben de ona ‘Pazar günü orada hoca var mı? Hangi hocanın yanına gidiyorsun’ dedim. O da bana ‘Hoca bekliyor, işim var’ dedi. Ben de imtihan vakti diye üstelemedim. Kendisine ‘Tamam o vakit üniversiteye git işini bitir, işin bitince yurda geç, yurda geçince de bana haber ver’ dedim. Bahsettiğim WhatsApp konuşmalarını yaparken ben kafeden çıkmadım. Kendisiyle kafede konuştum. Konuşmam bittikten sonra kafede çalışmaya devam ettim. Saatini tam hatırlamıyorum 15.00-16:00 üzere kafeden çıkarak, ana yol üstünde bulunan spor salonuna gittim. Orada yaklaşık bir, bir buçuk saat durdum. Gülistan’ın arkadaşları beni aramaya başladılar. ‘Gülistan’a ulaşamadıklarını bir bilgim olup olmadığını’ sordular. Ben de arkadaşlarına az evvel sözümde belirttiğim olayları anlattım. Konuta döndükten sonra da gece polis beni arayarak Gülistan ile ilgili sözüme başvurdu. Sözümde belirttiğim konulardaki yerlere yürüyerek gittim. Rastgele bir ulaşım aracı kullanmadım” dedi.

KRİMİNAL RAPORU SORULDU

Zeinal A., Ulusal Kriminal Ofis’in en son görüştükleri kafe önündeki güvenlik kamerası imajlarına ait ‘ Zeinal A.’nın Gülistan Doku’ya baskı kurduğu’ rapora ait, “Gülistan ile ortamızda geçen konuşmalar sakindi. Ortamızda rastgele bir tartışma, bağırma çağırma olmadı. Aslında sözümde belirttiğim üzere kendisi benimle konuşmak istedi. Bana sormuş olduğunuz Ulusal Kriminal Ofis’in raporundaki konuları kabul etmiyorum” dedi.

ARABASI ÇAMURA BATMIŞ

Zeinal A.’ya 04.02.2020’de savcılığa verdiği sözde Gülistan Doku kaybolmadan evvelki akşam anne ve babasının arbede ettiğine dair sözü hatırlatarak, arbedenin içeriği soruldu. Zeinal A., “Gülistan’ı otomobil ile bırakmak için çıktıktan sonra otomobilin çamura batması nedeniyle, havanın yağmurlu olması ve arabayı battığı yerden çıkardığı için babam bana sonlandı. Tekrar olay yerine polisler geldiği ve ehliyetimin yanımda olmaması nedeniyle üvey babam bana kızdı. Annem de benim tarafımı tuttuğu için babamla tartıştılar” diye cevapladı.

KAYBOLDUKTAN SONRA ZEİNAL GÜLİSTAN’I ARADI

Ele geçirilen HTS kayıtlarında Zeinal’ın Gülistan kaybolduktan sonra 5 Ocak’ta saat 16.26’da aradığı ve 4 saniyelik bildiri bıraktığı belirtilerek, 4 saniyelik konuşmanın ne olduğu soruldu. Zeinal, “Ben bu saatlerde Gülistan’ı aradım. Lakin telefonu kapalıydı. Bu nedenle sesli bildiri kaydından ötürü 4 saniyelik kayıt oluşmuş olabilir. Lakin belirttiğim üzere telefonu kapalı olduğu için kendisiyle konuşmadım. Gülistan ile olan arkadaşlığımız müddeti içerisinde kendisi orta sıra benim kalmış olduğum ikametime gelirdi. Ailem Gülistan’ı tanırdı. Lakin ben onun anne ve babası ile tanışmadım. Benim ailem Gülistan’ı severdi ortalarında rastgele bir sorun bulunmamaktadır. Gülistan’ın akıbeti ile ilgili hiçbir bilgim yoktur. Geçen vakit zarfında da Gülistan’ın akıbeti ile ilgili bir duyumum ve bilgim olmadı. Ben Gülistan’ın bulunmasını çok istiyorum. Gülistan’ın kaybolması ile ilgili benim rastgele bir bilgim, görgüm ve dahilim yoktur. Benim kullanmış olduğum telefona el konulmuştur. Şu an için benim kullanmış olduğum ayrıca telefon ve çizgi bulunmamaktadır. Telefon gereksinimim olduğunda aramalarımı yanımdaki insanların telefonlarından gerçekleştiriyorum. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Tabirime ekleyeceğim ayrıca bir konu yoktur. Hür bırakılmayı talep ederim” karşılığını verdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.