Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Yeşilçam'da çok sayıda sinemada yer alan müzikçi ve oyuncu Emel Sayın, sinema dünyasına ani bir biçimde v
Ana Sayfa Gündem 25 Mart 2022 57 Görüntüleme

Koylar satışta Muğlalı ayakta

Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Muğla’nın dünyaca ünlü Boynuzbükü, Osmanağa, Günlük ve İnceburun koylarının mapa ve şamandıra ihaleleri yapılmış ve bu özelleştirme halkın büyük yansısını çekmişti.

24 Mart’ta ise Kille Bükü, Kille Koyu, Bedri Rahmi Koyu ve Sıralıbük Sarsala Koyu, Hamam Koyu, Binlik Koyu ve Martı Koyları yeniden bakanlık tarafından ihaleye çıkarılacak.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) sekretaryasını yürüttüğü Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformunda 4 koyun ihalesinin gerçekleştiği, 8 koyun ihalesinin ise 24 Mart’ta yapılacağını vurgulandı.

Platform üyeleri, kiralamalarla dünyaca ünlü Göcek koylarının yalnızca muhakkak bir kesitin kullanımına verileceğini, bu koylara Fethiye ve Göcek’te bulunan yaklaşık 4 bin günübirlik teknenin giriş yapamayacağını kaydetti.

Göcek’te sivil toplum meslek örgütleri ve yöre halkı tarafından başlatılan aksiyona, Deniz Ticaret Odası Lideri Şaban Arıkan, Fethiye Güç Birliği Platformu, Ticaret Odası Lideri Osman Çıralı, Fethiye’nin 20 yıl Belediye Başkanlığını yapan Behçet Saatcı’da katılarak halka “yanınızdayız” iletisi verdiler. Halkın ortak kullanım alanı olan koyların toplu ihale edilmesine karşı ise başta yöre halkı olmak üzere turizmcilerden reaksiyon geldi.

PEKALA HALK NE DİYOR… ODATV’YE KONUŞTULAR

Halkın en büyük reaksiyonu ise, koyların ihaleye çıkarılırken şartnamede lokal kullanıcılarla, yatçılar, günübirlik tekne çeşidi düzenleyen deniz esnafı ile ilgili özel hiçbir unsur olmayışı.

Günübirlik tekne tipi düzenleyen teknelerin koylara demir atamayacak olması en büyük tasa olarak dikkat çekiyor. Göcek Muhtarı Fahri Ugan Odatv’ye gelecek ile ilgili tasalarını şu formda lisana getirdi:

“Özel bir bölüm koylara duba koyacak ve bu dubaları da kiralayacak. Yani duba sayısı kadar tekne oraya girecek. Lakin sonrada neler yapılabilir mesela özel kesim bunları yaparken sonradan yapılaşmaya gidebilir mi. Kapasitesi kadar tekne girdi mesela bu mantıklı. Fakat burayı kiralayanlar sonradan neler yapabilir, yapılaşmanın önü açık bunları çok yaşadık gördük. Bizim kaygımız bu. Her şeyin önü açık bu ülkede. Buralar bizim kullandığımız, denize girdiğimiz koylar yani halkın ömür alanını ilgilendiriyor. Önderler ne diyor, halkım, halkımız. Fakat maalesef halk için bir şey yok. İhaleyi ver tamam. Yansım bu formda. Yansılarını lisana getiren yöre halkından tabiat atleti Ahmet Selim Yücel, “yatırım olmasını ve büyüdüğümüzü kabul ediyoruz. Lakin tüm koyların tıpkı anda ihale edilmesini kabul etmiyoruz. Etrafın korunması için ihalelerin en azından iki yılda bir tek koy olmak üzere yapılmasını düşünüyoruz. Yani birden 15 koyun ihaleye çıkarılmasını kabul etmiyoruz. Yani çabucak tüm koyların ihale yolu ile özelleştirilmesi hem etraf felaketine hem de buradan geçimini sağlayan yöre halkına darbe vurur.”

Turizmci Dilek Aikman ise, “Atı alan maalesef Üsküdar’ı geçiyor. Burada Başta Belediyeler olmak üzere Sivil Toplum Örgütleri ve halkın kararlı direnişi çok kıymetli. Bu bölge ekmeğini turizmden kazanıyor. Bu ihaleler ile birlikte yaz döneminde turist gezdiren günübirlik cins teknelerinin akıbeti ne olacak? Yani denizin üstünü demi satıyorsunuz bu nasıl bir şey. Vereceğiniz hizmetten halkta yararlansın” diye konuştu.

Fethiye’nin 20 yıl Belediye Başkanlığını yapan Behçet Saatcı ise, “Doğanın bize armağanı dünya mirası olan bu koyların korunması ve yönetilmesi yerele bırakılmalıdır” dedi.

Bölge halkından turizmci Günay Özütok, “Bölgenin kaynakları bölgede kalmalı. Fethiye ve Göcek turizmi için bölgedeki beşerlerle görüşülüp konuşularak, halk bilgilendirilerek bu işler olmalı. Lokal turizm işletmecileri, mahallî yöneticilerle görüşülmeli lakin bunlar yapılmıyor. Fikir alışverişlerinde bulunulmuyor. Buradaki sorun mahallî halkın hiçe sayılması. Zira bölge halkı buraların nasıl işletileceğini bilmiyor. Hal bu türlü olunca da atılan adımlar yansıyı doruğa tırmandırıyor. Yani bölgede turizmciler ile görüş alışverişlerinde bulunularak en hakikat seçenek uygulanmalı” biçiminde konuştu.

“EŞE, DOSTA, AKRABAYA PEŞKEŞ”

Fethiye Göcek koylarının toplu ihale edilmesine karşı en sert reaksiyon harekette CHP Fethiye İlçe Lideri Mehmet Demir’den geldi. Demir, dünyaca ünlü cennet koyların Anayasa ve kanunların hiçe sayılıp göz nazaran göre peşkeş çekildiğini belirterek, “Yangından mal kaçırır üzere AKP’nin bitmek tükenmek bilmeyen rant hırsının kurbanı halk oluyor. Bugüne kadar Fethiye ve Göcek başta olmak üzere AKP’nin rant kapısı haline gelen doğal hoşlukların özelleştirme ismi altında eş, dost akrabaya peş keş çekildiğini unutmadık. Anayasal hak olmasına karşın halkın kullanımına açık olan buralar deniz turizmine, deniz işçilerine ve yöre insanına kapatılıyor yazıklar olsun bu türlü nizama. Biz halkımız ile omuz omuza verip buraları peşkeş çektirmeyeceğiz” dedi.

İktidarın hak, hukuk adalet tanımayan uygulamaları karşısında yöre beşerinin geçim kapısı olan doğal nimetlerin yok edildiğini lisana getiren CHP’li Demir, “şimdi Göcek’te dünyaca ünlü koylar mapa şamandıra ihaleleri ismi altında iktidar yandaşlarına armağan ediliyor. Halk birlik olduğunda aşamayacağımız mani yok. 24 Mart tarihinde Etraf ve Şehircilik İklim Bakanlığı tarafından yapılacak olan ihaleler öncesi sesimizi yükseltmeye son ana kadar devam edeceğiz” dedi.

DENİZ TİCARET ODASI’NDAN “HALK GÜCÜ” VURGUSU

Deniz Ticaret Odası Lideri Şaban Arıkan, “Bu gün burada reaksiyonlarımızı ortaya koyduk. Bu bir halk hareketi ve gücüdür. Bu halk gücünün karşısında kimse duramayacaktır. Ekmeğini denizden, turizmden kazanan halkımızın ortak telaşı olan bu üzere dorumların bir an evvel açıklığa kavuşturulması gerekir. Tıpkı vakitte buraların doğal hoşluğunun heba edilmemesi çok önemli” halinde konuştu.

Dünyaca ünlü koyların özelleştirilmesine karşı “koylarımıza sahip çıkalım” imza kampanyası da başlatıldı.

Murat Söktü

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.