Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Yeşilçam'da çok sayıda sinemada yer alan müzikçi ve oyuncu Emel Sayın, sinema dünyasına ani bir biçimde v
Ana Sayfa Gündem 20 Nisan 2022 36 Görüntüleme

Savcı Mehmet Selim Kiraz, şehadetinin 7’nci yılında anılıyor

46 yaşındaki Mehmet Selim Kiraz, İstanbul Adalet Sarayı’ndaki makam odasında misyonunu yürütürken, alçak akında katledildi.

Evli ve 2 çocuk babası Kiraz’a taarruz, 31 Mart 2015’te terör örgütü DHKP-C üyesi Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından düzenlendi.

MAKAM ODASINDA ŞEHİT EDİLDİ

DHKP-C üyelerince rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Kiraz, vefatının 7’inci yılında anılıyor.

Mersin İmam Hatip Lisesi’nde okuyan Kiraz, tıpkı vakitte terzi çıraklığı yaparak aile bütçesine katkı sağlamaya çalıştı.

SAVCI KİRAZ’IN MESLEĞİ

Kazandığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1994 yılında mezun olan Kiraz, 1995 yılında hakim adayı olarak Mersin’de vazifeye başladı ve sırasıyla Erzincan, Çayır, Karaman, Kazım Karabekir, Iğdır ve Osmaniye cumhuriyet savcılıkları vazifesini yürüttü.

Kiraz, 2010 yılında Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığına atandıktan 4 yıl sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Cürümleri Ofisi’nde görevlendirildi.

6’NCI KATINDAKİ ODASINDA REHİN ALINDI

Berkin Elvan’ın vefatına ait soruşturmayı da yürüten Kiraz, avukat üzere hareket ederek Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına giren terör örgütü üyeleri Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından adliyenin 6’ncı katındaki odasında rehin alındı.

Olay, saat 13.56’da, “Berkin Elvan’ın vefatına ait soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Hataları Ofisi Savcısı Mehmet Selim Kiraz, adliyedeki odasında rehin alındı.” sözleriyle kamuoyuna duyuruldu.

Yetkililerin ağır uğraşları, ailesi, sevenleri, çalışma arkadaşları ve gelişmeleri anbean takip eden kamuoyunun uzun süren bekleyişi, duyulan silah sesleriyle yerini telaşa bıraktı.

TÜM MÜDAHALELERE KARŞIN KURTARILAMADI

Silah seslerinin duyulmasından bir mühlet sonra vurulduğu anlaşılan Kiraz, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Savcı Mehmet Selim Kiraz’la ilgili berbat haber, saat 23.20 sıralarında İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Selami Albayrak tarafından verildi. Albayrak, operasyonun akabinde ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 46 yaşındaki savcı Kiraz’ın bütün müdahalelere karşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

İki terörist de olay sırasında güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi.

SORUŞTURMA SÜRECİ

Kiraz’ın şehit edilmesine ait başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca olay gününe ait paylaşılan fotoğraflarda, Kiraz’ı şehit eden teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol’un, farklı başka adliyeye girişleri yer aldı.

Teröristlerden birinin avukat girişinden elinde cübbeyle öteki teröristin ise vatandaşların girdiği kapıdan arama yapılarak adliyeye girdiği belirlendi. Paylaşılan fotoğraflarda, Yayla ve Doğruyol’un adliye içerisinde koridorlarda yürüdükleri, buluştuktan sonra da Kiraz’ı şehit ettikleri odaya girdikleri anlar yer aldı.

9 KUŞKULU HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Aksiyonu gerçekleştiren teröristlere silah temin eden ve onları meskeninde barındırdığı sav edilen 2 kuşkulu gözaltına alındı. Teröristlere, atakta kullanılan silahı temin ettiği savıyla aranan eski avukat Murat Canım da 27 Mart 2018’de yakalandı.

İDDİANAMEDEN DETAYLAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 4’ü tutuklu, 1’i tutuksuz ve 9’u firari 14 bireyle ilgili hazırlanan iddianamede, savcı Kiraz’ın şehit edilmesi hareketinin, örgütün merkez ve genel komiteleri içerisinde faal olarak faaliyet yürüten sanıkların bilgisi, kabulü ve talimatı olmaksızın işlenmesinin mümkün bulunmadığına dikkat çekildi.

Teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından taarruzun örgütün faaliyeti çerçevesinde ve evvelce yapılan planlama gereği tasarlanarak işlendiği aktarılan iddianamede, sanık Murat Canım’ın olay öncesi silahı temin ederek olayın asli faillerinden Şafak Yayla’nın kuryesi Mustafa Koçak’a verdiği tez edildi.

MAHPUS CEZASI TALEBİ

İddianamede, 9 firari sanığın, “anayasal nizamı zorla değiştirmeye teşebbüs” ve “kişiyi yerine getirdiği kamu misyonu nedeniyle tasarlayarak taammüden öldürme” cürümlerinden ikişer defa, sanıklar Mustafa Koçak ve Murat Canım’ın ise “anayasal tertibi zorla değiştirmeye teşebbüs” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılması talep edildi. İddianamede, öbür sanıkların da “örgüte yardım etmek” kabahatinden 15’er yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması istendi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 22 Kasım 2018’de yapılan birinci duruşmada mahkeme heyeti, firari 9 sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına karar verdi.

DAVANIN 4’ÜNCÜ YILINDA KARAR AÇIKLANDI

Savcı Kiraz’ın şehit edilmesinden 4 yıl sonra kelam konusu davada İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Temmuz 2019’da kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mustafa Koçak ve Murat Canım’ı, “Anayasayı ihlal” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı.

Heyet bu sanıkları ayrıyeten, savcı Kiraz’ın şehit edilmesiyle ilgili, “kasten öldürmeye yardım” kabahatinden 27 yıl, “kamu görevlisini silahla hürriyetinden mahrum kılma” cürmünden 12 yıl, “Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet” hatasından da 3 yıl ve 2 bin 700 lira da isimli para cezası olmak üzere toplam 42’şer yıl mahpus cezasına mahkum etti.

FİRARİ SANIKLAR

Mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” cürmünden tutuklu sanıklardan Cengiz Özel’e 11 yıl 3 ay ve Mithat Öztürk’e de 10 yıl mahpus cezası verdi. Sanık Deniz Özel ise “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” hatasından 6 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Haklarında kırmızı bültenle yakalanma buyruğu çıkarılan firari sanıklar Faruk Ereren, Hüseyin Fevzi Tekin, Mesut Demirel, Musa Aşoğlu, Nuri Eryüksel, Seher Demir, Şadi Naci Özpolat, Şerefettin Gül ve Zerrin Sarı’nın belgelerini ayırdı.

“ŞAFAK YAYLA, SANIK CENGİZ ÖZEL’İN MESKENİNDE KALIYORDU”

Mahkeme heyetinin 3 Eylül 2019’da tamamladığı gerekçeli kararında da sanık Mustafa Koçak hakkında yargılama sürecindeki olumsuz tavır ve davranışları, pişmanlık duymaması nedeniyle ceza indirimi uygulanmadığı söz edildi.

Sanık Cengiz Özel’in meskeninin inançlı kabul edildiği belirtilen gerekçeli kararda, terörist Şafak Yayla’nın da bu meskende kaldığı anlatıldı.

İSTİNAF VE YARGITAY SÜRECİ

Kiraz’ın, 31 Mart 2015’te İstanbul Adalet Sarayı’ndaki makam odasında şehit edilmesine ait İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan dava belgesi, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesince ele alındı.

İstinaf mahkemesi, 22 Kasım 2019 tarihindeki kararında, lokal mahkemece 2 sanığa “Anayasa’yı ihlal” cürmünden verilen ağırlaştırılmış müebbet ile 3 başka cürümden verilen 42’şer yıl, 3 sanığa da “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” cürmünden verilen mahpus cezalarının yerinde olduğuna hükmetti.

Kararın bu 5 sanık tarafından temyiz edilmesi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklar Murat Canım, Mustafa Koçak, Cengiz Özel, Deniz Özel ve Mithat Öztürk’e verilen mahpus cezalarının onanmasını talep etti.

BAŞSAVCILIĞIN BİLDİRİSİ

Başsavcılığın tebliğnamesinde, yargılama sürecindeki usuli süreçlerin kanuna uygun yapıldığı, karara temel alınan tüm kanıtların hukuka uygun elde edildiğinin belirlendiği kaydedildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın makam odasında terör örgütü DHKP/C üyelerince şehit edilmesine ait davada, sanıklara verilen cezaların onanması isteyerek, belgeyle ilgili tebliğnamesini Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Sanıklardan Mustafa Koçak, 24 Nisan 2020’de açlık grevi yaptığı sırada hayatını kaybetti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi de 3 Temmuz 2020 tarihindeki kararında, davada 4 sanığa verilen mahpus cezalarını onadı. Daire, cezaevinde açlık grevindeyken ölen sanık Koçak hakkındaki kararın vefatı nedeniyle bozulmasına karar verdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.