Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Yeşilçam'da çok sayıda sinemada yer alan müzikçi ve oyuncu Emel Sayın, sinema dünyasına ani bir biçimde v
Ana Sayfa Gündem 19 Mart 2022 63 Görüntüleme

Tarihi saate kubbe

Antalya’nın simgesi olan tarihi yerlerden birinde daha onarım çalışması başlatıldı. Roma devrinde kenti çevreleyen surlardaki burçlardan birinin üzerine Osmanlı’nın son devrinde saat kulesi yapıldı. 1940’lı yıllarda ziyan gören kubbesinin yerine dendanlar eklenen saat kulesi, 80 yıldır kentin ortak belleğinin en değerli yerlerinden biri. Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarım çalışması başlatılan tarihi saat kulesinde yapılması planlanan en değerli değişiklik ise kubbenin yine inşa edilmesi olacak. Aralık ayında bitirilmesi planlanan onarım için 1.239.846 TL kontrat bedeli belirlenirken kentin ortak belleği olan yerlere yönelik müdahalelerin kent halkının görüşü alınmadan uygulanması dikkat cazip.

Antalya kent belleğinin ortak yerlerinden biri olan saat kulesinin tarihi Roma periyoduna kadar uzanıyor. Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde kenti çevreleyen surların kesimi olan burçlardan birinin üzerine, 1900’lerin başlarından eklendiği düşünülen saat kulesi, vakitle kentin değerli buluşma yerlerinden biri olmuş.

SAAT KULESİNİN II. ABDÜLHAMİD DEVRİNDE EKLENDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Antalya saat kulesinin, Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25 yıldönümü anısına imparatorluğa bağlı topraklarda bulunan çok sayıda kentte inşa edilen saat kulelerinden biri olduğu düşünülüyor. Lakin birçok kentte tıpkı devirde inşa edilen saat kuleleriyle ilgili fotoğraf ve mimari çizimler bulunmasına rağmen Antalya saat kulesiyle ilgili kâfi bilgi ve doküman bulunmuyor. Doğu Roma devrinden kalma surların üzerinde inşa edildiği devrin akabinde çekilen fotoğraflarda, çatısının kubbeyle örtülü olduğu görülen saat kulesinin 1940’lı yıllarda ziyan gördüğü için onarıldığı ve bu tamirat sırasında kulenin üzerine dendanlar eklendiği belirtiliyor. Tamirat sırasındaki eklemenin tarihi yapının orijinaliyle ve etrafındaki tarihi yapılarla uyumlu olmadığı gerekçesiyle burç görünümlü bu dendanlar yıkılarak yerine kubbe inşa edilecek.

ARALIK AYI ORTASINDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Saat kulesinin mülkiyetinin 2018’de Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne devredilmesinin akabinde başlatılan onarım teşebbüsünde sıra inşaat etabına geldi. Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Antalya merkezli Yivli Minare Onarım İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. ortasında 2 Şubat 2022 tarihinde yapılan mukaveleye nazaran 300 gün sürmesi planlanan çalışmaların 12 Aralık 2022 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor. Saat kulesinin onarımı için birinci etapta ayrılan 1.239.846 TL’lik bütçe ise Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlığı (YİKOB) tarafından karşılanacak.

‘MANZARASI ÇOK HOŞ, KATİYETLE SELFİE NOKTASI OLABİLİR’

Saat kulesinin onarımı projesi yaklaşık 4 yıldır Antalya’nın gündemindeydi. Evvelki Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, 27 Eylül 2020 tarihinde DHA’ya verdiği bir demeçte, tarihi yapının onarımı için hazırlanan kubbe formlu projenin Müdafaa Kurulu’ndan geçtiğini belirterek şunları lisana getirmişti: “Pencerelerinden Yivli Minare, Monopolü Mehmet Paşa Camii, Yat Limanı, Kaleiçi ve deniz görüntüsü çok hoş. Fotoğraf çektirmek ve Antalya’yı izlemek için de çok yüksek pozisyonda. Bu manada çok cazip bir yer olacağını düşünüyorum. Mutlaka selfie noktası da olabilir. Bu çeşit yerlere aslında girilip çıkılması lazım. Girilip çıkılmadığı vakit süratle yok olmaya gidiyor ve maalesef bir yararı da yok. Şuradan Antalya’yı izlemek varken yalnızca dışarıdan görüp gezmek daha farklı. Biz burayı, ziyaretçilere denetimli biçimde açacağız.”

ŞURA, PROJEDEKİ KUBBE FORMUNU ÖZGÜNÜNE KARŞIT BULDU

Antalya Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Kurulu’nun tarihi saat kulesiyle ilgili hazırlanan onarım projesine ait 11 Nisan 2019’da aldığı kararında, Kurul’a sunulan rapordaki kubbe formunun eski fotoğraflardan farklı olduğunun anlaşıldığına işaret ederek, “Onarım projesinin tekrar etüt edilmek üzere iptal edildiği haliyle düzeltilerek uygun bulunduğuna, onarım sırasında yapıdaki özgün taş materyalin değiştirilmemesi gerektiğine, yapı içerisinde yeni imal edilecek çelik strüktür ile taş duvarlar ortasındaki münasebetleri gösterir nokta ayrıntılarının Konseyimize iletilmesine” sözlerine yer veriliyor.

CEPHE PAKLIĞINDA KİMYASAL KULLANIMI VE KUMLAMAYA İPTAL

Konsey kararında ayrıyeten onarım raporunun saat kulesinin cephelerde yapılacak derz tamiri ve cephe paklığında kimyasal formüllerin kullanılması ve kumlama tekniğinin uygulanmasının önerildiğine işaret edilerek kelam konusu uygulamaların iptal edilerek düzeltilmesi kaydıyla projenin olumlu bulunduğu vurgulanıyor. Kararda, saat kulesinin cephelerinde bulunan ve bir kısmında fresko bulunduğu görülen sıva kalıntıları ile taş derzlerinde kullanılacak gereç ve tekniklerin ayrıntılarının Kurul’a iletilmesi isteniyor.

SURADAN ELEKTRİK TESİSATI UYARISI

Onarım raporundaki elektrik tesisatı projesinin de temsili ayrıntılar kullanılmadan mimari proje üzerinde şematik olarak gösterilerek yine düzenlenmesi istenen Heyet kararında, saat kulesi içi ve etrafında yapılacak hafriyat çalışmalarının da müze kontrolünde gerçekleştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

KENTİN BELLEĞİ KENTLİLERİN GÖRÜŞÜ ALINMADAN SİLİNİYOR

Tarihi kentlerin kimliği ve siluetinin birer kesimi olan mimari anıtlarda tamir ya da onarım üzere münasebetlerle yapılacak müdahalelerin, kent halkının görüşüne sunulmadan uygulamaya konulması son yıllarda sıklıkla tartışma konusuna dönüşüyor. Kent görünümünün bir modülü olan anıt yapılarda ortaya çıkan esaslı değişiklikler, ortak belleğin sürekliliğini kesintiye uğratıyor. Çok katmanlı tarihi yapılarda bir devir öne çıkarılırken başka periyotların geri plana itilmesi, kültürel mirasın korunması ve sağlıklı biçimde geleceğe taşınması açısından öne çıkan meselelerin başında geliyor.

TARİHİ KESİK MİNARE CAMİİ NAMAZ VAKİTLERİ DIŞINDA KAPALI

Antalya’da yakın vakit evvel onarımı tamamlanan ve ibadete açılan Kesik Minare (Şehzade Korkut) Camii’nin minaresine külah eklenmesi de misal tartışmaları beraberinde getirmişti. Geçmişi Helenistik periyoda kadar uzanan eski bir pagan tapınağı olan tarihi yapı, Doğu Roma periyodunda kiliseye, Selçuklu devrinde ise mescide dönüştürülmüş. Yapılan onarımın akabinde bütün devirlerin görülebileceği müze fonksiyonunda bir tarihi yere dönüştürüleceği söylenen Kesik Minare Camii’nin kapısına devam eden tadilat münasebet gösterilerek “Namaz Vakitleri dışında kapalıdır” yazısının konulması dikkati çekiyor.

Yusuf Yavuz

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.