Osmaniye’de, asma yaprağı bidonundan eroin çıktı

Osmaniye’de, asma yaprağı bidonundan eroin çıktı

Yolcu otobüsünün bagajında, asma yaprağı bulunan bidona gizlenmiş 1 kilo 142 gram eroin ele geçirildi. Uy
Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Manşet 3 Nisan 2022 34 Görüntüleme

Ankara’da eski eşine nafaka ödeyemeyen adam 6 yılda 15 kez cezaevine girdi

Ankara’da yaşayan Orhan Korkmaz, 1993 yılında D.T. (47) ile görücü adabı evlendi.

D.T., halde kabzımal misyonu yapan eşi Korkmaz’ın 2013 yılından itibaren işleri bozulunca 2 çocuğundan kızını alarak konutu terk etti.

Karşılıklı boşanma davası açan çift, 2 yıl süren davanın akabinde 2015 yılında boşandı.

İŞİNİ BÜSBÜTÜN KAYBETTİ, NAFAKAYI ÖDEYEMEDİ

Mahkeme, Orhan Korkmaz’ın, eşine aylık 500 TL nafaka ödemesine karar verdi. Korkmaz ise haldeki işini büsbütün kaybedip, başka iş de bulamayınca nafakayı ödeyemedi.

3 AY MAHPUSA ÇARPTIRILDI

Orhan Korkmaz, eski eşinin şikayeti üzerine başlatılan icra takibinin akabinde 2016’da ‘nafaka borucunu ödememek’ kabahatinden 3 ay tazyik hapsine mahkum edildi.

6 YIL BOYUNCA TOPLAM 15 DEFA CEZAEVİNE GİRDİ

Cezaevine giren Korkmaz, 6 yıl boyunca ‘nafaka borcunu ödememek’ten 3’er aylık müddetlerde toplam 15 defa cezaevine girdi. Şu anda yarı açık cezaevinde cezasını çeken ancak pandemi nedeniyle mahkumlara verilen müsaade doğrultusunda dışarıda olan Korkmaz, DHA’ya konuştu.

“HER YIL 3 KEZ TUTUKLANIYORUM”

Birikmiş 80 bin TL nafaka borcu bulunduğunu söyleyen Orhan Korkmaz, halde sebze-meyve işleriyle uğraşırken işlerinin bozulduğunu ve bu yüzden eşiyle arasının açıldığını belirterek, “Eşim işlerimizin bozulması münasebetiyle küçük çocuğumu alarak konutumuzu terk etti. 2 yıllık bir barışma süreci denedik olmadı. Sonrasında karşılıklı boşanma davası açtık. 2016 yılından beri her yıl 3 sefer tutuklanıyorum. Yıllardır işsizim. Nafaka yüzünden 6 yılda 15 defa cezaevine girdim.

“NAFAKANIN MÜDDETİ OLMALI”

Nafakanın bir mühleti olmalı. Ben ‘Nafaka olmasın’ demiyorum. Sorun süresiz oluşu ve bu ömür uzunluğu sürecek. İşsizim ve gelirim yok. Yaş itibarıyla da kendime yeni bir iş kuramıyorum. Farklı kentlerde cezaevine girdim. Eski eşime bir sitemim yok; lakin ısrarla her 3 ayda bir beni tutuklatıyor. Ben borcumun biteceği günü bilmek istiyorum. Nafaka 500 TL ancak ödenmeyen her nafakanın her aylığı için avukat masrafları da var. Yasalar gereği işsiz de olsam ömür uzunluğu yoksulluk nafakasını ödemem gerekiyor” dedi.

“1 AY İÇİNDE TUTUKLANDIĞIM İÇİN İŞE GİDEMİYORUM”

Korkmaz, cezaevinden çıktığında 24 yaşındaki oğlu ile kaldığını ve onun maaşıyla geçindiğini söyleyerek, “Cezaevinden çıktıktan sonra 1 ay müddetim kalıyor. 1 ay sonra tekrar tutuklandığım için bu defa yeni bulduğum işe gidemiyorum. 3 kere işe girdim. 3’ünde de çıktım. Hiçbir iş yapamıyorum. Bir ayda ne iş bulabiliyorum ne öbür bir şey yapabiliyorum. Aşikâr bir yaşa gelmiş beşerim. İş bulsam da kimse nafaka hapsine tekrar gireceğim için iş vermiyor” halinde konuştu.

“NAFAKA CEZALANDIRMA YOLU DEĞİL”

Avukat Elif Yılmaz Ermiş de ‘Türk Uygar Kanunu’nun 175’inci unsurunda düzenlenen yoksulluk nafakasının kamuoyunda ‘süresiz nafaka’ olarak bilindiğini belirterek, “Bunun sebebi de taraflardan biri mahkemeden talep etmedikçe, taraflardan biri vefat etmedikçe yahut evlenmedikçe bu nafakanın devam ediyor olmasıdır. Bu sebeple de ekonomik olarak zorda kalan ya da ekonomik durumu berbata giden tarafın hala ödemeye mahkum edilmesi sebebiyle kamuoyunda hayli eleştirilmektedir. Nafaka bir cezalandırma prosedürü değildir. Nafakayla ilgili karar verirken mahkemenin evliliğin ne kadar sürdüğü, çocuk olup olmadığı üzere durumları yeterli değerlendirmesi gerekmektedir.

“EKONOMİK DURUMUN DENETİMLERİ SAĞLANMALI”

Tıpkı vakitte nafaka ödeyecek kişinin devam eden süreçte ekonomik durumunun berbata gitmesine ait de denetimleri sağlaması gerekmektedir. Şayet nafaka ödeyen kişinin ekonomik durumu berbata gittiyse mahkemeden bu durumu talep ederek dava açması gerekmektedir” tabirlerini kullandı.

“DAVA AÇMASI GEREKİR”

Avukat Ermiş, ‘Türk Uygar Kanunu’nda düzenlenen yoksulluk nafakasının ödenmemesi halinde ‘İcra İflas Kanunu’na nazaran 3 aya kadar tazyik hapsine hükmedildiğini kaydedip, “Bu sebeple ödenmeyen nafaka borçlarından ötürü birçok kişi mahpus cezası almakta. Bu durum, nafaka borcunu ödeyemeyen kişilerin çalışmasına mahzur bir durum yaratmaktadır ya da nafakayı ödememek için sigortasız çalışmayı da artırmaktadır. Bu olay bazında kıymetlendirecek olursak kişinin mahkemeden bir talepte bulunması, yeni bir dava açması gerekmektedir. Ekonomik durumumun her ne kadar o zamanki şartlarda bunu verecek manada değerlendirilse de devam eden süreçte bunu ödeyemediğini ve ödeyemeyecek olduğunu tespit ettirip nafakanın kaldırılması yahut azaltılması için dava açması gerekmektedir” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.