Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Yeşilçam'da çok sayıda sinemada yer alan müzikçi ve oyuncu Emel Sayın, sinema dünyasına ani bir biçimde v
Ana Sayfa Sağlık 26 Nisan 2022 36 Görüntüleme

Baş ağrısının gösterdiği 10 olası hastalık

Baş ağrısı, kalıcı yahut aralıklı, ender yahut sık, tüm başı etkileyen yahut lokalize olabilir. Günlük hayatta karşılaşılan en yaygın problemlerden biridir, fakat birden fazla vakit birçok hastalığa eşlik eden bir belirtidir.

Birçok insan orta sıra baş ağrılarını yaşamayı kaçınılmaz olarak kabul eder. Fakat ani bir baş ağrısı, tehdit edici bir belirtidir ve önemli hastalıkların bir işareti olabilir. Bu nedenle baş ağrılarının altında yatan sıhhat sorunu kesinlikle araştırılmalıdır.

Ağrılar ekseriyetle hastalıkların doğal ve en erken belirtilerinden biri olduğu söylenir ve beşerler hastalığın varlığını bu biçimde anlarlar. Ağrının biçimi, yeri ve nedeni ne olursa olsun, birinci belirti olarak ağrı nedeniyle kesinlikle bir uzmana danışılmalıdır.

Baş ağrıları çok yaygın bir durumdur ve birçok tehlikeli bir hastalığın belirtisi değildir, fakat bir bozukluğun belirtisidir. Tüm insanların yüzde 15-20’sinin kalıcı olarak yahut orta sıra baş ağrıları yaşadığı düşünülmektedir.

BAŞ AĞRISININ GÖSTEREBİLECEĞİ 10 SIHHAT SORUNU

Baş ağrısı, arka arda en az 3 ay boyunca ayda 15 yahut daha fazla gün varsa, kronik olarak kabul edilir. Lakin kısa bir müddet baş ağrısı hissederseniz de yeniden bir uzmana görünmelisiniz.

İşte baş ağrılarınızın sıhhatiniz hakkında ortaya çıkarabileceği 10 durum.

Kronik Gerilim

Uzun mühlet süren gerilim baş ağrılarını tetikleyebilir. Boyun ve baş derisi kasları gerilimli durumlarda gereginleşir ve bu, bedeninizin gerilim ve korkuya verdiği fizikî reaksiyondur. Sık sık başınız ağrıyorsa, gerilim altındayken neler olduğunu bir düşünün. Gerilim idaresi teknikleri ve terapi size ayrdımcı olabilir. Psikoterapötik müdahaleler gerekebilir. Gerilim ve anksiyeteyi direktörün birçok farklı formülü vardır.

Susuzluk

Dehidrasyon, bedende kâfi sıvı kalmadığında ortaya çıkan önemli bir problemdir ve baş ağrısına neden olabileceğinden, denetim edilmesi gereken kıymetli bir şeydir. Yeterli su alımı kesinlikle sağlanmalıdır. Yetersiz su alımı nedeniyle düşük kan hacmi, beyne daha az oksijen gitmesi manasına gelir ve bu da baş ağrılarına neden olur.

Koyu sarı idrar, susuzluk ve ağız kuruluğu üzere besbelli dehidrasyon belirtilerine dikkat edin. Daha fazla su için. Ayrıyeten kereviz, karpuz ve domates üzere su açısından varlıklı besinleri tüketin.

Anemi

Anemi, bedendeki dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinin olduğu bir durumdur. Yorgunluk, halsizlik ve nefes darlığı üzere belirtilere neden olabilir. Ayrıyeten şiddetli baş ağrısına neden olabilir. Anemi belirtileriniz varsa, bunun hakikaten anemi olup olmadığını belirleyebilmesi için kesinlikle bir uzmana başvurun. Demir yahut vitamin eksikliğinden ötürü anemi yaşıyorsanız, sağlıklı beslenme alışkanlıklarıyla bu durumu aksine çevirebilirsiniz.

Kronik Hastalıklar

Baş ağrısı fibromiyalji, lupus ve diyabet üzere birçok kronik sıhhat durumunun ortak bir belirtisidir. Kronik bir baş ağrınız varsa bedeninizde neler olup bittiğini belirlemek için kesinlikle bir uzmana başvurun. Emin değilseniz bile doktora gitmeyi ertelemeyin.

Hormonal Sorunlar

Östrojen düzeyleri menstrüasyondan çabucak evvel düşer, bu nedenle birçok bayan PMS ile bağlantılı baş ağrıları yaşar. Adet görme, bayanlar için baş ağrılarının ve migrenin en büyük tetikleyicilerinden biridir. Lakin östrojen düzeylerindeki bir değişikliğin baş ağrısına neden olabileceği tek durum bu değildir. Hem perimenopoz hem de doğum sonrası periyot, östrojende kıymetli bir düşüşe neden olur ve sıklıkla baş ağrıları ile birlikte gelir. Rastgele bir büyük hormonal değişiklik baş ağrılarını tetikleyebilir.

Baş ağrılarınızın döngüsel olduğunu ve hormonal değişikliklerle örtüştüğünü fark ederseniz, kesinlikle alanında uzman bir doktora danışın. Çeşitli hormonal ilaçlar baş ağrılarınızın sıklığını ve yoğunluğunu azaltabilir. Hamilelik sırasında baş ağrınız varsa bir doktora gidin zira kimi ilaçlar gebe bayanlar için inançlı değildir.

Sinüs Sıkıntıları

Sinüslerin neden olduğu baş ağrıları da epeyce yaygındır. Lakin sinüzit sanılan baş ağrılarının birçoklarının sonradan migren olduğu ortaya çıkar. Yani sinüs bölgesinde yahut yüz bölgesinde tekrarlayan baş ağrılarınız varsa, bunlar muhtemelen migrendir. Araştırmalar sinüzit baş ağrısı nedeniyle tabibini ziyaret eden şahısların yaklaşık yüzde 90’ının aslında migreni olduğunu göstermiştir.

Bakteriyel sinüzitiniz varsa iltihap tedavi edildikten sonra baş ağrısı geçmelidir.

Biyolojik Ritmin Bozulması

Hiç çok erken uyandığınızda baş ağrısı yaşadığınızı fark ettiniz mi? Biyolojik ritim bozuklukları baş ağrısına neden olabilir. Her zamankinden daha erken yahut daha geç kalkmak sizi biyolojik ritminizden çıkarabilir. Ayrıyeten, seyahat ekseriyetle tetikleyicidir. Bazen tıpkı uyku programını sürdürmek mümkün olmasa da, mümkün olduğunca bir uyku rutinini sürdürmeye çalışın. Bu, baş ağrılarının sıklığını önleyecek yahut en azından azaltacaktır.

Çok Fazla Kafein Tüketimi

Kafein, damarlarda daraltıcı tesire neden olur. Her gün kahve yahut öbür kafeinli içecekleri içerseniz, bedeniniz buna alışır. Yani bir gün atladığınızda kan damarlarınız daralmaz ve baş ağrıları oluşabilir. Bir kısır döngü haline gelir, rahatlatmak için kahve içilir ve bu yalnızca kafein muhtaçlığını derinleştirir.

Hem kafein eksikliği hem de fazla kafeinin neden olduğu baş ağrılarından kaçınmak için günde en fazla iki kafeinli içecek içilmesi önerilir.

Çok Fazla Baş Ağrısı İlacı Kullanmak

Baş ağrısı tedavileri potansiyel olarak geri dönüşümlü bir tesire sahiptir. Bazen baş ağrıları için aldığınız ilaçlar tam zıddı tesir gösterebilir. Ağrı kesicilerin çok kullanımı ağrıyı daha da kötüleştirebilir ve birtakım ilaçlardaki kafein baş ağrılarına neden olabilir.

Çok sayıda reçetesiz ilaç alıyorsanız, bunları bir günlüğüne bırakmayı deneyin yahut alımınızı büyük ölçüde sonlandırın. Doğal ki, alternatifler hakkında hekiminizle konuşun.

Beyin Tümörü

Beyin tümörleri ekseriyetle çok ilerleyene kadar bir belirti vermez. Baş ağrılarının günlük rutininizin bir modülü haline geldiğini fark ederseniz, kesinlikle bir doktora görünün. Sık ve ağır hale gelen baş ağrıları beyin tümörü belirtisi olabilir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.