Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Emel Sayın sinemaya neden veda ettiğini yıllar sonra açıkladı

Yeşilçam'da çok sayıda sinemada yer alan müzikçi ve oyuncu Emel Sayın, sinema dünyasına ani bir biçimde v
Ana Sayfa Sağlık 2 Nisan 2022 32 Görüntüleme

Her 10 kadından birinde görülen hastalık: Çikolata kisti

Her 10 bayandan birinde görülen endometriozis (çikolata kisti), önemli bir toplum sıhhati problemi…

Olağanda rahmin iç kısmını döşeyen endometrium katmanının rahim dışında bulunması olarak tanımlanan hastalığa ait, Prof. Dr. Ömer Lütfi Tapısız açıklamalarda bulundu.

Hastalığın sıklıkla pelvis denilen karnın alt bölgesinde görüldüğünü belirten Tapısız, daha az sıklıkla da olsa bedenin her yerinde görülebilen bir hastalık olduğunu, bilhassa adet devirlerinde gözlenen şiddetli ağrının en sık karşılaşılan belirti olduğunu belirtti.

İDRARDA KAN GÖRÜLEBİLİYOR

Tapısız, “Bunun yanında cinsel bağ sırasında ağrı, karnın alt bölgesinde daima ağrı, büyük tuvalete çıkarken zorlanma ve ağrı, sık idrara çıkma ve idrarda kan görülmesi üzere şikayetlere de sebep olabilmektedir.” sözlerine yer verdi.

HASTALIĞIN KESİN NEDENİ BİLİNMİYOR

Hastalığın kesin nedeninin bilinmediğini belirten Tağısız, “En yaygın kabul gören teori; her ay gerçekleşen istikameti dışarı olan kan akımının, geriye yanlışsız tüplerden karın içine akması, beden gözetici sistemlerinin bu kanı temizleyememesi sonucunda dokularda iltihap gelişmesi ve süreç sonunda yapışıklıkların ve yangının oluşmasıdır.” dedi.

HASTALAR ÇOĞUNLUKLA 25-35 ORTASINDA

Tapısız, endometriozis hastalarının çoğunlukla 25-35 yaş ortasında ve üreme çağındaki bayanlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hastalar çoklukla; kasık ağrısı, hamile kalmada zorluk ve/veya yumurtalık kisti şikayetleri ile başvururlar. Tabip, şikayetleri sorgulayıp değerlendirdiğinde ön teşhis ve kuşkusu doğrultusunda hastayı muayene edecektir. Fizik muayene bulguları hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte, endometriozis lezyonlarının (endometriotik implant) yerleştiği yerlere nazaran rahim art duvarında nodüller, yumurtalıkta kistler, muayenede ağrılı bölgeler ile kendini gösterebilir. Ultrasonografi, muhtaçlık duyulduğunda manyetik rezonans üzere görüntüleme prosedürleri ile çikolata kistleri, rahim art duvarında ve idrar kesesinde yerleşik nodüller görüntülenebilir. Kesin teşhis, laparoskopi denilen kapalı prosedür ameliyat ile göbek deliğinden optik bir kamera ile girilerek karın içi organların kıymetlendirilmesi ve lezyonlardan biyopsi alınması ile konulur. Bu ameliyat ile endometriozis yaygınlığı, yapışıklıklar görülmekte ve tıpkı anda hem teşhis hem tedavi mümkün olabilmektedir.”

“KANSER KUŞKUSU OLAN HASTALARDA CERRAHİ TEDAVİ UYGULANMAKTADIR”

Hastalığın tedavisinin hastaya, hastalığın şiddetine ve hastanın gebelik planına nazaran şekillendiğini tabir eden Tapısız, şu kelamları kaydetti:

“Gebelik dileği olan bir hastada gebeliği ön planda tutarak yaş ve yumurtalık kapasitesine nazaran tedavi planlaması yapılmaktadır. Sıklıkla semptomların şiddetine nazaran tedavide birinci tercih edilmesi gereken sistem ilaç tedavileri olmalıdır. Birtakım durumlarda hastalığın cerrahi ile tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Bu durumlar; süreklilik gösteren ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen ağrı yakınması olduğunda, mevcut hayat işlevleri kısıtlanan, ağır bulguları olan hastalarda, endometriozis doku teşhisinin gerekli görüldüğü durumlarda, bağırsak ya da idrar yolları tıkanıklığının olduğu durumlarda, beraberinde kanser kuşkusu olan hastalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Cerrahide yaklaşım her vakit birinci olarak laparoskopi yani kapalı usul ile olmalıdır. İleri seviye laparoskopik cerrahi yapabilmeyi gerektiren bu hastalığın cerrahi tedavisi, bu mevzuda ağır eğitim almış, tecrübeli cerrahlarca yapılmalıdır. Gerçek merkezlerde bu mevzuda tecrübeli cerrahlarca yapılmış cerrahiler sonrası çok yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

ERKEN TEŞHİSTE FARKINDALIĞIN EHEMMİYETİ

Değerli olan husus hastalığın erken teşhis edilmesi ve hastaların multidisipliner bir halde takip ve tedavilerinin planlanmasıdır. Erken teşhis ve yanlışsız takip ve tedavinin sağlanabilmesi için birinci evvel husus ile ilgili farkındalığın olması gerekmektedir. Buna yönelik olarak içinde bulunduğumuz mart ayı ‘Endometriozis Farkındalık Ayı’ olarak benimsenmiştir. Bilhassa adet devirlerinde ve cinsel bağlantıda şiddetli ağrı ve çocuk sahibi olmada zorluk yaşayan bayanlarımızın endometriozis hastalığı açısından farkındalığının olması ve şuurlu hareket etmeleri değer arz etmektedir. Farkındalığın hayat kalitesini artıracağı unutulmamalıdır.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.