İstanbul’da 6 otomobil çalan hırsız yakalandı

İstanbul’da 6 otomobil çalan hırsız yakalandı

20 gün içinde 6 araba ve 2 araç plakası çalan Sezgin O., polis takımlarının operasyonuyla yakalanarak göz
Ana Sayfa Sağlık 8 Nisan 2022 38 Görüntüleme

Mevsimi geldi: Polen alerjisi nedir, ne yapmalı?

Bitkiler ve ağaçlar tarafından salınan kimi polenler alerjik olabilir, lakin hepsi değildir. En uygun bilinenler ortasında, Mart ayının sonuna gerçek başlayan huş poleni, selvi, çınar ağacı, birebir vakitte çimenlerden gelen polenler ve otsu polenler bulunur.

Polen cinsleri hangi devirde doruğa çıkar? Polen alerjisinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? İlaç ne vakit alınmalıdır?

İşte polen alerjisi hakkında pratik rehberimiz.

POLEN NEDİR?

Polenler, bitkilerin erkek üreme elemanlarıdır. Döllenmeyi sağlamak için özgür bırakılırlar. Tozlaşma, polen adedinin dişi çiçeğe taşınmasıdır.

2 ana polen tipi vardır. Anemofil polenler, güçlü bir alerjenik güce sahiptirler. Bitki örtüsü tarafından büyük ölçülerde yayılırlar ve rüzgarla onlarca hatta yüzlerce kilometreye dağılırlar. Küçük boyutları, teneffüs yollarına kolaylıkla girmelerine neden olur. Bunlar alerjilerin ana nedenidir.

Bir öteki çeşit olan entomofil polenler böcekler tarafından çiçekten çiçeğe taşınırlar. Alerjileri tetiklemede ikincil bir rol oynarlar.

POLEN ALERJİSİ DEVİRLERİ

Bütün polenler alerjen değildir. Farklı alerjenik polenler, Ocak’tan Ekim’e kadar art geriye havaya yayılır. Ağaç  tozlaşması Ocak ayında başlar ve Nisan ayının sonuna kadar devam eder.

Alerjik polenlerin 6 ana ailesi vardır:

Betulaceae: Huş, gürgen, kızılağaç

Platanaceae: Çınar ağacı

Fagaceae: Meşe, kayın, kestane

Salicaceae: Kavak, söğüt

Cupressaceae: Selvi, sedir, ardıç

Oleaceae: Dişbudak, zeytin

Selvi Poleni

Teneffüs alerjilerine neden olan bu polen Aralık ayından itibaren mevcut olabilir ve haziran ayının sonuna kadar bulunur. Farklı selvi cinslerinin ardışık tozlaşması nedeniyle, alerji belirtileri tüm yıl boyunca mevcut olabilir. Polen sayıları açısından 6000 adede kadar selvi poleni/m3 kaydedilmiştir. Bu ağır tepelerde yüzeylere sarı bir toz çöker.

Huş Ağacı Poleni

Ağaç polenine olan alerjilerin esas sorumlusudur. Tozlaşması Mart ve Nisan ayları ortasında birkaç hafta sürer ve çok sayıda polen tanesi yayar.

Çim Poleni

Klasik “saman nezlesi”nden sorumlu olan otlar, 10 binden fazla tipi içeren geniş bir ailedir. Ülkemizin her yerinde bulunurlar. Çayırlarda, ormanlarda, yol kenarlarında, çimenliklerde, tarlalarda ve kentlerde de her yerde yetişirler.

Çim polenleri, polen alerjilerinin yüzde 50’sinden fazlasından sorumludur ve farklı cinslerin arka arda tozlaşması buna neden olur. Bu tozlaşma, ekseriyetle Nisan ortasından itibaren gerçekleşir. Daha sonra, Mayıs ortasında tozlaşmada bir tepe olur. Sonbahar sıcaklıklarının daha ılıman olması nedeniyle giderek artan bir biçimde Eylül ayının sonuna hatta Ekim ayına kadar uzar.

POLEN ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ

Polen alerjisi olanlar, her yıl tıpkı vakitlerde, tıpkı müddetlerde ve birebir yoğunlukta belirtiler yaşarlar. Alerji gözleri, burnu, boğazı ve kulakları tesirler. Kaşıntı (burun, boğaz, damak, kulaklarda), hapşırma, burun akıntısı, çok koku kaybı ile burun tıkanıklığı görülebilir.

Polenlerin ağır olduğu periyotlarda alerji uykuyu, günlük aktiviteleri etkileyebilir ve yorgunluk ve konsantrasyon bozukluklarına neden olabilir. Alerjiye çok sık olarak sulu ve kırmızı gözler eşlik eder.

Polen alerjisine astım eşlik edebilir. Polene alerjisi olan yaklaşık her iki bireyden birinde öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı teneffüs üzere astım hastalığının özellikleri vardır. Hastalar her vakit bu belirtilerin astım belirtileri olduğunun farkına varmazlar ve uygun tedaviyi almazlar. Bu nedenle bu çeşit belirtilere sahipseniz danışmak için beklemeyin ve kesinlikle bir uzmana başvurun.

POLEN ALERJİSİ OLAN BİREYLER İÇİN PRATİK TEKLİFLER

Birkaç temel tedbir alerji belirtilerinizi azaltabilir:

– Yatmadan evvel saçınızı yıkayın. Dışarıdan konuta geldiğinizde saçlarınızda yüzlerce küçük polen parçacığı birikir. Yatmadan evvel saçlarınızı yıkamak polenleri ortadan kaldıracaktır ve onların tüm gece yastığınıza geçemsini ve solumanızı engelleyecektir.

– Konutunuzun havasını koruyun. Polen mevsiminde pencerelerinizi tam açmayın. Bilhassa yatağınız bir pencerenin yanındaysa, geceleri pencereyi açık bırakmaktan kaçının. Otomobil seyahatlerinde da birebir şeyi uygulayın, camlar kapalıyken sürün.

– Güneş gözlüğü kullanın. Polenlerin çoğaldığı devirlerde güneş gözlüğünüzü kullanabilirsiniz. UV ışınlarına karşı muhafazaya ek olarak, havadaki polen taneciklerine karşı da bir perde misyonu görürler ve polenlerin girmesini engellerler.

– Hiçbir şey pak, güneşte kurutulmuş giysilerden daha hoş olamaz, polen mevsiminin dorukta olduğu vakitler dışında. Kurudukça havadaki polen taneleri çamaşırlara yapışır ve bu kıyafetleri giydiğinizde alerji belirtileri ortaya çıkabilir.

– Sigara alerjik tepkileri şiddetlendirdiği için içmekten kaçının.

– Yüzme havuzundan kaçının zira klor burun ve gözlerin mukoza zarlarına ziyan verir.

– Bilhassa astımınız varsa, açık havada idman yapmaktan kaçının.

Yazları, polen konsantrasyonu daha düşük olduğu için deniz kenarını tercih edin . Yaz aylarında çimenlerin tozlaşmasının hala dorukta olduğu dağ bölgelerinden kaçının.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.