18 Mart İstanbul BEDAŞ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İstanbul’da elektrik ne zaman gelecek? İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler!

18 Mart İstanbul BEDAŞ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İstanbul’da elektrik ne zaman gelecek? İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler!

Bedaş elektrik kesintisi listesi! Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi'nden ( Bedaş ) ve AYEDAŞ'tan yapılan
Ana Sayfa Türkiye 19 Mart 2022 42 Görüntüleme

İslam sağcı değil

Sordum:

İttifak yapmak için kendinden vazgeçip, ötekine boyun eğmek koşul mı? Bilkent Deklarasyonu’nda niye Atatürk yok?

Bu sorulardan kimi okuyucular Saadet Partisi‘ni kastettiğimi sanmış! Erbakan‘ın hayatını yazmış gazeteciyim; Ulusal Görüş programının mevcut CHP idaresinden solda olduğunu biliyorum. Örneğin… 1974 yılı CHP-MSP koalisyon hükümetinin protokolüne bakılırsa ne demek istediğim anlaşılır…

SP, 6’lı masada neoliberalizme karşı net hal alan tek parti.

Madem husus açıldı. Bırakın CHP’yi en uçtan soru yönelteyim:

-Marksistler ile İslamcılar ittifak yapabilir mi?

Öncelikle karşılığı “uygulama dönemleri” dışında tutmak gerekiyor; ülkü saik ile iktidara gelenlerin acı uygulamaları oldu zira. Muaviye gibi…

Keza:

Marksizm ile İslam’ın ezilenler ittifakı, Şah’a karşı gayret verip İran’da ihtilal yaptı. İhtilal sonrası Tahran tüccarı tesirindeki Humeyni otoritesinin solcuları katletmesi tarihî ittifaka büyük darbe vurdu. Ki:

Olumlu örnekler de yok değil; kısmen Hariciler, birtakım kesitleriyle Mutezile, kesin olarak Karmatiler gibi… Bunlar dünün “Marksistleri” idi!

Ayrıyeten, maddi gelişmeleri inkâr eden dogmatik İslamcılar ile dogmatik Marksistleri de bu tartışma dışında tutmalıyız.

Marksizm kuşkusuz Avrupa’da doğdu. Aydınlanmayı, gerici kiliseye karşı savunan Marksizm benzerini cami için yaptı mı? Hayır. Zira:

Teorisini, Avrupa argümanları üzerinde temellendirmiş “geleneksel solcu” dışında olanların katkılarıyla Marksizm yerelleşti. Böylelikle, Hz. Muhammet‘in aydınlanmacı devrimci kimliği ön plana çıkarıldı.

Açayım mevzuyu:

MARKS’IN MÜSLÜMAN YOLDAŞLARI

Marksizm’in, İslam’ın içinde öğretisini/doktrinin araması, bulması günümüzün konusu değil.

İslam’ın ahlaki eşitlikçiliğine, mülkiyeti sınırlama isteğine, “sınıfsal” kökenine dair birinci vurguyu yapanlar; “Kerim Sadi”/“A.Cerrahoğlu”, Abidin Nesimi, Dr. Hikmet Kıvılcımlı oldu.

Dr. Kıvılcımlı’nın özgün tarih tezlerinden “Allah Peygamber Kitap” yapıtı İslam’ın toplumsal nizamını analiz eden uygun çalışmadır. Ki öncesi var:

Sinop’ta sürgün hayatı yaşayan Melami Terlikçi Salih, (geleceğin TKP lideri) Mustafa Suphi‘yi Türkçülükten sosyalizme yönlendirmedi mi? Melami Piri Mecdi Tolun, Balkan Federasyonu ütopyasını “sosyalizm” temeli üzerinden kurgulamadı mı? “Melamilerin kitabını yazan Abdülbaki Gölpınarlı, TKP davasından yargılanmadı mı?

Nazım Hikmet‘in Pir Bedrettin Destanı’nda yazdığı din adamı tekke köşelerinde post üzerinde oturan değil, isyancı devrimci “komünizan” maksatlı hareketinin başkanı değil miydi? Nurettin Topçu, Cemil Meriç‘in çalışmaları göz arkası edilebilir mi? Mihri Muhakkak ve Doğan Avcıoğlu birlikte Fransız Komünist Partisi’nden Roger Garaudy‘nin “Sosyalizm ve İslamiyet” kitabını çevirmedi mi?

Yalnızca bizde değil…

Müslüman Kardeşler’in sol kanat önderi Suriyeli Mustafa Sıbai yahut kendini “Allahperest Sosyalist” diye tanımlayan İranlı Ali Şeriati‘nin arayışları unutulabilir mi?

İsimleri uzatmayayım:

İTİRAZIM VAR

Tarih sahnesine 7’inci yüzyılda “devrimci kimliğiyle” çıkan İslam’ın, Marksizm ile ittifak kurması niye şaşırtan olsun? Bu ezen ile ezilen ortasındaki tarihi mecburilik. Bu özünde ezilenlerin kurtuluşunu hedefleyen Marksizm ile İslam’ın sentezi.

Muaviye “krallığına” karşı çıktığı için çöle sürülen Ebuzer Gifari ile (K.Marks’ın en sevdiği devrimci) Roma köle isyanının önderi Spartaküs ortasında ne fark var?

Evet Marksizm, dünya üzerindeki çeşitli toplumların farklı -inanç gibi- kültürleriyle evvel “anlama-kavrama üzerinden” alaka kurdu. Sonra, ülkelerin kendine mahsus kaidelerini göz önüne alarak anti-feodalizm, anti- kapitalizm üzere ortak programlar inşa etti/ ittifaklar- cepheler kurdu…

O halde: Gece gündüz Marksizm’e küfür eden dinci yobazın bu çok halinin sebebi ne? Dini avucuna alıp kitlelere karşı sindirme “aracı” olarak kullanan hükümran güçler, mevzuyu sınıf çatışmasından, sömürüden, emperyalizmden çıkarıp “inançlı-inançsız” ikilemine soktu çünkü… Beşere dair cüz’i iradeyi yok ettiler.

Meğer İslamcıların, “hakikate teslim olan” Marksistleri “hanif” görmesi gerekmiyor mu?

Başka yandan şunu da eklemeliyim:

Çoklukla tabiat bilimleriyle birlikte anılan pozitivist sistem, toplumsal bilimlere uygulanarak dini dışladı. Toplumsal gerçeği bunun dışında arayan “tarihselcilik” Marksistleri ve İslamcıları nasıl birleştirmez? Lenin, “akıllı idealizmin (inancın), akıllı materyalizme aptal materyalizmden çok daha yakın olduğunu” söylemedi mi?

Toparlarsam:

İttifaklara karşı değilim.

Sağcılığa eklemlenen CHP’nin yeni siyasal çizgisine itirazım var.

Soner Yalçın

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.